Concert de colinde la Osnabrück

În ziua de 7 decembrie, când Biserica Ortodoxă Română o prăznuieşte pe Sfânta Muceniţă Filofteia de la Curtea de Argeş, comunitatea ortodoxă românească din Parohia „Sfântul Teodosie de la Brazi” i-a bucurat pe membrii comunităţii-gazdă  din Parohia catolică „St. Wiho” din oraşul Osnabrück cu un concert tradiţional de colinde.

Pe 20 decembrie 2019 se împlinesc 4 ani de când s-a săvârşit prima Sfântă Liturghie în acest oraş. Părintele paroh, Bogdan Ionel Ilie, i-a mulţumit părintelui catolic, membrilor consiliului parohial, dar şi întregii comunităţi catolice pentru dragostea, încrederea şi ospitalitatea pe care au arătat-o faţă de comunitatea noastră ortodoxă.

În cuvântul său de mulțumire, părintele Ilie a spus: „Ne bucurăm că în fiecare duminică reuşim să ne adunăm la Biserică şi să ne rugăm pentru familiile noastre, pentru cei ramăşi acasă, pentru cei trecuţi la Domnul, pentru poporul care ne-a primit in sânul lui, poporul german, dar şi pentru cei care au construit această biserică. Aceste lucruri au fost posibile şi nădăjduim să fie în continuare posibile doar cu ajutorul dumneavoastră. Cred că a devenit deja o tradție, ca în fiecare an în apropierea sărbătorilor de iarnă, noi să vă dăruim un mic concert de colinde în semn de mulţumire. Prin acest concert dorim să vă împărtăşim puţin din tradiţia colindelor româneşti şi să vă aducem în suflet bucuria Naşterii Pruncului Iisus. Îi mulţumesc în mod special domnului teolog George Ştefan, cântăreţul parohiei noastre, dar şi tuturor membrilor corului pentru efortul depus. Fiecare dintre ei vin de la 30, 50 sau chiar 70 de km depărtare pentru a ne bucura sufletele în fiecare duminica. Ca un paradox nimeni nu e din Osnabrück. Închei cu mulţumiri din suflet pentru părintele Baumgart, părintele Pliesch, domnul Klein, tuturor celor din consiliul bisericii, tuturor celor din comunitatea St. Wiho şi nu în ultimul rând episcopului Franz-Josef Bode”.

Foto/Video – Alex Bumbescu