Vizita Corului „Ai lui Ștefan noi oșteni” din Vicovul de Sus în câteva parohii din Renania de Nord-Westfalia

La îndemnul și cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Serafim, în perioada 6-8 decembrie, Grupul vocal tradițional „Ai lui Ștefan noi oșteni“ al Liceului „Ion Nistor“ din Vicovul de Sus, județul Suceava, pregătit și coordonat de profesor Vasile Schipor și însoțit de domnul director Gheorghe Chira, au adus bucuria colindelor și tradițiilor de Crăciun din „dulcea Bucovină“ în sufletele credincioșilor a patru comunități din protopopiatul Renania de Nord Westfalia.

Parohia „Sfântul Dumitru cel Nou“ care a avut bucuria de a fi gazda și coordonatoarea concertelor de colinde a Grupului din Vicovul de Sus, i-a primit pe colindătorii veniți de departe în seara ajunului  sărbătorii Sfântului Nicolae.
Colindătorii au vizitat, vineri, în ziua prăznuirii marelui ierarh din Mira Lichiei, orașul Köln si renumita catedrală, ca mai spre seară să poposească în Parohia „Sf. Nicolae si Sf. Epictet și Astion“ ca să aducă bucuria colindului tradițional părintelui Nicolae Abuziloae și credincioșilor din Duisburg, chiar de ziua hramului parohiei.
Sâmbătă seara a venit rândul credincioșilor din parohia „Sf. Dumitru cel Nou“ din Dortmund să aibă parte de două evenimente deosebite: cel dintâi fiind concertul de colinde al grupului tinerilor din Vicovul de Sus, iar cel de-al doilea a fost conferința părintelui diacon lector dr. Adrian Sorin Mihalache de la Facultatea de Teologie „Dumitru Stăniloae“ din Iași cu titlul „Esti ceea ce trăiești!“. Prima parte a serii a aparținut Grupului„Ai lui Stefan noi oșteni“, care au reușit să aducă toată emoția și bucuria colindului străbun în sufletele celor adunați în număr mare să-i asculte. Colindele lor au pătruns adânc în suflet, făcându-ne să retrăim bucuria copilăriei și să redescoperim bunătatea și noblețea sufletului românesc. Au cântat extraordinar de frumos și ne-au dăruit o lecție vie arătând că tradițiile, obiceiurile noastre românești merită iubite, trăite și transmise generațiilor viitoare, deoarece constituie un tezaur viu și bogat de spiritualitate creștin-ortodoxă plămădit în vatra satului românesc.
Bucuria împărtășirii colindelor a continuat duminică 8 decembrie în alte două comunități. Mai întâi  tinerii au participat la Hramul Parohiei „Sf. Spiridon“ din Munster unde au colindat la sfârșitul Sfintei Liturghii iar la Agapa Hramului au cantat cântece patriotice în cinstea Marii Uniri. Și în Munster, ca peste tot, au răspândit lumină în suflet și au făcut pe cei prezenți să retrăiască bucuria sărbătorilor de acasă. Colindul lor a fost răsplătit de către părintele Dimitrie Ursache, așa cum se obișnuia în țară, cu colaci și dulciuri.
Spre seară au mai făcut un popas în Parohia Sf. Arhangheli Mihail și Gavriil din Rheda-Wiedenbrück, la invitația părintelui Iulian Ichim, unde au susținut ultimul concert de colinde răspândind emoție și bucurie.
Vizita acestor tineri din Bucovina a adus atât de multă bucurie credincioșilor din cele patru parohii pe care le-au vizitat, încât am putea spune că unul dintre numele acestui Grup vocal tradițional „Ai lui Ștefan noi oșteni“ ar putea fi „bucuria și frumusețea colindelor“, întărindu-ne speranța că neamul românesc are resurse nebănuite de valori și talente care merită să fie cunoscute și promovate.
Pr. Dr. Ispas Ruja

Fotografii: Ilie Geosanu, Flavius Frunză și Nicolae Filimon