Nou număr al revistei „Renașterea”, apărut la München

 

De Crăciun a apărut un nou număr al revistei „Renaşterea”, publicaţia Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München, Germania. Revistă de credință și cultură, Renaşterea apare din anul 2013 într-o serie nouă, sub directa îndrumare a pr. dr. Alexandru Nan, Protopop al Bavariei.

„Într-o lume tot mai debusolată și mai dezorietată, cu tot mai mulți semeni bolnavi sau deja trecuți în veșnicie, cu tot felul de vești apăsătoare și înspăimântătoare, care-i afectează pe mulți semeni de-ai noștri, aruncându-i în depresie și-n atacuri de panică, se cuvine să ne amintim de vestea cea bună a întrupării Fiului lui Dumnezeu, a Pruncului Mântuitor. Acesta este cu adevărat singurul lucru nou petrecut sub soare. Pandemii, ciumă, molimă, războaie, foamete, au mai fost în istoria umanității și vor mai fi. Nașterea Fiului lui Dumnezeu este tema la care trebuie să medităm acum”.

Așa începe editorialul părintelui Alexandru Nan, paroh al Parohiei Ortodoxe Române din München și redactor principal al revistei „Renașterea”, apărută acum la München. Întrebarea retorică pe care le-o pune pr. Alexandru cititorilor revistei este următoarea: Cred eu cu adevărat în Fiul lui Dumnezeu, Care în urmă cu peste 2000 de ani, s-a făcut Om, a devenit unul dintre noi?

Subliniind faptul că profețiile mesianice s-au împlinit în persoana lui Hristos și amintind de universalitatea chemării popoarelor la creștinism, pr. Alexandru Nan prezintă în continuare articolele care pot fi lecturate în actualul număr al revistei Renașterea. Între acestea se numără articolul pr. prof. dr. Daniel Benga, care sublinia, încă înainte de pandemie, că sărbătoarea Crăciunului ne este „furată” de toate propunerile lumii consumiste și că trebuie să facem eforturi serioase pentru a ne putea concentra pe evenimentul Întrupării Fiului Dumnezeu.

Câteva sfaturi practice, selectate de către redactorii agenției Basilica, au fost preluate în paginile revistei, pentru a-i ajuta pe credincioși să-și mențină trează conștiința Nașterii Domnului pe toată perioada postului. Întrucât mulți oameni sunt afectați, mai ales în pandemie, de avalanșa de știri negative, în articolul doamnei psiholog Alina Rotaru, sunt prezentate provocările la care este supus omul modern și oferite și câteva îndemnuri pentru a putea reacționa mai bine și cât mai folositor, la toate aceste impulsuri negative.

Din dorința de a-i face cunoscuți pe sfinții ortodocși locali ai primului mileniu creștin, pr. Alexandru Nan le propune cititorilor revistei un articol despre Sf. Magnus, apostolul ținutului Allgäu.

Fiindcă anul 2021 a fost dedicat nu numai diasporei române, ci și importanței cimitirelor, în acest număr este propus spre lecturare și articolul pr. dr. Ștefan Zară, referitor la pomenirea celor adormiți în Biserica primară.

Numărul revistei se încheie cu mai multe relatări despre activitățile Școlii de Română (parohiale), semnate de către o parte din doamnele implicate direct în aceste proiecte: Anca Bartoș și Daniela Nan.

Mai merită specificat faptul că acest număr al revistei a fost publicat, pentru prima dată, cu sprijinul Departamentului Românilor de Pretutindeni, într-un tiraj de 200 de exemplare. Cei care doresc, pot accesa revista parohială aici:

***

După o pauză de 17 ani, publicaţia „Renaşterea” a Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München şi-a reluat apariţia în 2013, an în care pr. Alexandru Nan a fost  numit paroh în capitala Bavariei. Sub directa coordonare a pr. paroh Alexandru Nan, revista apare de două ori pe an, de Paști și de Crăciun.