Concert închinat Maicii Domnului la Biserica Sf. Antonie din Viena

Duminică, 11 septembrie 2016, la Biserica Sf. Antonie din Viena a avut loc, la iniţiativa pr. dr. Ioan Moga, un concert inedit de muzică clasică sacră închinată Maicii Domnului. Toate ariile şi duetele interpretate (Händel, Durand, Gounod, Dvorak, Schubert etc.) au cuprins rugăciuni adresate Fecioarei Maria. Concertul s-a încheiat cu binecunoscutul « Ave Maria » de Schubert.

 

Solista de seamă a concertului a fost renumita mezzosoprană română Mihaela Binder-Ungureanu, binecunoscută publicului austriac, dar şi român. Alături de ea au mai cântat mezzosopranele Eva Pintereva din Slovacia şi Tatiana Gonzalez din Ecuador. La pian a cântat Eliana Morretti din Italia.

Pr. Dr. Ioan Moga, gazda concertului, a subliniat caracterul religios al acestor compoziţii muzicale şi a mulţumit doamnei Mihaela Binder-Ungureanu pentru coordonarea acestui proiect artistic inedit. El a a amintit faptul că pe 8 septembrie a fost prăznuită Naşterea Maicii Domnului.

Dat fiind şi caracterul internaţional al evenimentului, dar şi tematica deosebită, concertul s-a bucurat de un public numeros, mai mult de jumătate austriac. Oaspeţii au apreciat înalta calitate a interpretării, precum şi frumoasa colaborare dintre Biserica română « Sf. Antonie » şi muzicienii români aflaţi în Viena.

La final, oaspeţii au participat la o frumoasă agapă organizată de doamna preoteasă în Sala Parohială.

Pr.Dr. Ioan Moga