Serbare de Crăciun la Krems an der Donau – Austria

 

Pe data de 18 decembrie 2016, în duminica dinaintea Crăciunului, elevii români din Krems și Tulln precum și trei elevi sârbi din Traismauer, înscriși la ora de religie ortodoxă predată de Cezar Marksteiner-Ungureanu, au sărbătorit sosirea praznicului Nașterii Domnului nostru Iisus Hristos.

Acest eveniment organizat în colaborare și cu binecuvântarea Părintelui Cătălin Soare de la Parohia Ortodoxă „Sf. Brâncoveni” din St. Pölten a început cu săvârșirea slujbei Vecerniei. A urmat serbarea propriu-zisă care a avut trei părți: Prima de recitarea a unor poezii românești de referință de către elevi; A doua parte a constat în interpretarea a unui scurt moment muzical în care elevii din NMS Krems au interpretat trei cântece din Sf. Liturghie; În a treia parte, altminteri cea mai importantă,  toți elevii au cântat colinde în limba română, germană și engleză. După datina româneasca, colindătorii au primit mici cadouri, iar părinții s-au bucurat de o agapă frățească.

În Krems an der Donau se slujește slujba Vecerniei o dată pe lună și Sfânta Liturghie la Praznicele mari de peste an. Preotul slujitor este Părintele Cătălin Soare.

A consemnat: Cezar Marksteiner-Ungureanu