Concertul corului de copii și tineret „Maestra” deschide seria manifestărilor aniversare ale Mitropoliei

– COMUNICAT DE ȘTIRI –
Ne bucurăm să deschidem șirul evenimentelor dedicate aniversării a 30 de ani de la înființarea Mitropoliei noastre printr-un moment muzical oferit copiilor români din Viena și împrejurimi, într-o bună colaborare cu Ambasada României la Viena, Institutul Cultural Român și sprijiniți fiind de către Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

Concertul special de Ziua Copilului, intitulat „Copiii cântă pentru copii”, este susținut de Corul de Copii “Maestra” din București, sub bagheta dirijoarei Elena Radu. Acesta va avea loc miercuri, 29 mai 2024, începând cu orele 17.00, la Teatrul Akzent din Viena (Theresianumgasse 18, 1040 Viena). Corul va interpreta atât cântece cunoscute românești, cât și internaționale, fiind o invitație deschisă adresată tuturor copiilor de a fredona aceste melodii.

Intrarea este liberă, proiectul fiind finanțat de către Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.

Acest concert al copiilor pentru copii arată grija deosebită a Mitropoliei noastre și a IPS Părinte Mitropolit Serafim fată de copii. În România sunt susținuți de către Mitropolie peste 850 de copii săraci prin burse care depășesc 350.000 euro anual, însă o atenție deosebită se acordă și copiilor născuți și crescuți în diaspora și acest eveniment este un dar care prelungește în mod plăcut activitățile culturale care se desfășoară în foarte multe școli parohiale din Mitropolie, acolo unde ne străduim să fim alături de părinți și să punem în sufletul copiilor principiile morale creștine și să ajutăm ca limba română și bogăția tradițiilor noastre să nu rămână străine de cei care s-au născut departe de țară. Orice eveniment cultural ne ajută să ne reconectăm la frumusețile culturii și spiritualității românești.

*****

Corul de copii și tineret „Maestra” s-a remarcat prin participarea la numeroase concerte, recitaluri și evenimente cu un impact semnificativ în comunitate. Printre acestea, concertul „Balul Generozității” din Chișinău, a fost un eveniment caritabil organizat în colaborare cu Asociația „Copil, Comunitate, Familie” și soprana Valentina Naforniță. În România, corul a fost prezent la Gala premiilor „Oameni Mari cu Suflet de Copil” și „Gala Sportului Românesc”, ambele desfășurate la Ateneul Român. De asemenea, corul a luat parte la Gala „Bunei Vestiri”, un alt concert caritabil la Opera Națională București, sub conducerea dirijorului Daniel Jinga. A urmat Gala „România ești TU!” la Palatul Parlamentului și diverse evenimente festive precum inaugurarea „Târgului de Crăciun” din București, concertul „Noaptea Sfântă de Crăciun” organizat de Centrul de Creație, Artă și Tradiții la Sala Teatrelli, un „Concert de Colinde” la Biserica Boteanu Ienii și un „Recital de colinde” la Palatul Patriarhal. Corul a fost distins cu premii importante în concursuri de profil. A obținut Locul I de Excelență și Marele Premiu al categoriei ansamblu coral la concursul „Magia Colindelor” de la Liceul „George Enescu” și Locul I de Excelență la „Mărțișoare Muzicale”. Au triumfat și în cadrul concursului „Next Star”, unde au fost câștigătorii semifinalei sezonului al nouălea, și au ocupat locul al doilea la „Gala Premiilor Excelsior” organizată de Teatrul Excelsior. În sfera proiectelor videografice, corul a colaborat cu Grupul vocal Accoustic pentru videoclipul piesei „La Vitleem colo-n Jos” și a participat la realizarea videoclipurilor pentru piesele „Cover me in Sunshine”, „Perfect” și „Fie, Doamne, Mila Ta”. Aceste proiecte au contribuit la consolidarea imaginii corului în peisajul cultural românesc.