Hramul Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Gänserndorf

Biserica românească „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din localitatea Gänserndorf, ce se află la 20 de kilometri de Viena, Austria, a îmbrăcat sâmbătă, 25 mai, haine de sărbătoare.

Sărbătoarea a debutat încă de vineri, prin oficierea Tainei Sfântului Maslu de către un sobor de preoți și diaconi, răspunsurile liturgice fiind date de Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului, care a oferit și un concert de cântări pascale și alte pricesne.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, Sfânta Liturghie de sâmbătă a fost săvârșită sâmbătă de Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, alături de un sobor de preoți și diaconi. Răspunsurile liturgice au fost date de Grupul psaltic „Ethos” al Episcopiei Caransebeșului. Repre­zen­tanți ai Consulatului și Ambasadei României la Viena, autorități locale, foarte mulți copii și tineri și numeroși credincioși au fost prezenți la această sărbătoare.

Preasfințitul Părinte Lucian a oferit mai multe daruri pentru preotul paroh Alin Buliga și cre­dincioșilor Parohiei Gänserndorf: o Sfântă Evanghelie, o cruce de binecuvântare și una pectorală, o icoană cu Sfinții Împărați Constantin și Elena, mai multe Sfinte Scripturi, cărți de rugăciuni și iconițe.

„Ne-am bucurat să-i revedem pe credincioșii noștri din Banatul de Munte aici în Austria, pentru că sunt foarte mulți români ortodocși din eparhia noastră care lucrează și viețuiesc pe aceste meleaguri. Ne bucurăm, de asemenea, de faptul că românii ortodocși sunt primiți cu brațele deschise de locuitorii din Austria și din toată Europa”, a afirmat ierarhul.

După Sfânta Liturghie, violonistul Tudor Andrei a susținut un recital, iar dansatorii Ansamblului „Dor călător” din Graz au oferit un program de dansuri populare românești.

Știre și imagini de Arhid. Pavel Canea; Darius Herea, Ziarul Lumina