Conferință despre Europa, patrie și migrație, la Viena

Sâmbătă, 23 martie, un grup de vienezi au participat, în sala parohială a Bisericii „Sf. Ap. Andrei” din capitala Austriei, la o conferinţă susţinută de Prof. Univ. Dr. Regina Polak, de la Facultatea de Teologie Catolică (Universitatea din Viena). Înainte de începerea conferinţei cei prezenţi au dorit să admire minunata pictură românească ortodoxă. Părintele Nicolae Dura le-a explicat sensul şi importanţa reprezentărilor iconografice din biserica-emblemă a românilor din Austria.

Un cuvânt de salut a rostit Dl. Călin Ţânțăreanu, Ministru-consilier şi prim-colaborator al Ambasadorului României la Viena. D-na Prof. Polak a subliniat că migrarea este o „experienţă originară biblică“. Fenomenul actual al migrării obligă pe localnici să înţelegă şi să se ocupe din nou cu conceptul patrie. Migranţii sunt „oglinzi şi ferestre pentru localnici“. Se cuvine să redescoperim înţelesul cuvintelor pauline: „patria noastră este în ceruri“. Se poate vorbi azi de omul cum ai multe identităţi. Au luat cuvântul şi patru tineri migranţi, care trăiesc în Austria de 3-4 ani.

Între cei prezenţi au fost: doi episcopi emeriţi: Mag. Herwig Sturm, Biserica Luterană din Austria şi Bernhard Heitz din Biserica Vechi-catolică, Ambasadorul a.D. Dr. Alfons Kloss, preşedinte al Fundaţiei Pro Oriente, Prof. Erich Leitenberger, vicepreşedinte al Fundaţiei Kardinal König, Mag. Georg Pulling ş.a. Seara de conferinţă s-a încheiat cu o agapă în care cei prezenţi au continuat dialogul pe tema prezentată.

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena