Mitropolitul Serafim la hramul Parohiei „Buna Vestire” din Dresda

Cu prilejul hramului Parohiei „Buna Vestire” din Dresda, ÎPS Serafim a vizitat tânăra comunitate din capitala Saxoniei, întâlnindu-se cu reprezentanți ai Bisericii Evanghelice locale, pentru a discuta despre posibila achiziție a unui lăcaș de slujire propriu, iar apoi, alături de părintele paroh, PC Pr. Sebastian Schipor și alți slujitori a săvârșit slujba Sfântului Maslu, precum și Sfânta Liturghie festivă.

Zi de mare sărbătoare pentru credincioşii ortodocşi români din Dresda, mai ales că anul acesta Înaltpreasfinţitul Serafim, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord şi Arhiepiscop al Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, a binevoit să binecuvânteze prin prezenţa sa această tânără parohie. Înainte de a ajunge în mijlocul credincioşilor, Înaltpreasfinţitul Serafim a dorit să viziteze capela cimitirului „St. Pauli” din oraş, pe care comunitatea română ortodoxă din Dresda şi-ar dori s-o achiziţioneze. Superintendentului Bisericii Evanghelice din Dresda, Albrecht Nollau, i-a arătat Înaltpreasfinţitul Serafim atât capela ce ar urma să fie cumpărată (şi amenajată apoi după canoanele cultului ortodox), cât şi casa parohială, unde se va desfăşura programul de cateheză pentru copii şi adulţi sau alte activităţi ale parohiei.

Pe seară, Înaltpreasfinţitul Serafim, împreună cu părintele ieromonah Ioan Popoiu, consilier cultural al Mitropoliei, şi părintele ieromonah Athanasie Ulea din Chemnitz, împreună cu părintele paroh Sebastian Schipor, a săvârşit Taina Sfântului Maslu, urmată de o seară duhovnicească în cadrul căreia Înaltpreasfinţitul Mitropolit le-a vorbit credincioşilor de faţă despre foloasele unei rugăciuni săvârşite cu inima curată, cu atenţie şi smerenie. A răspuns cu răbdare şi la întrebări venite din rândul ascultătorilor referitoare la post şi beneficiile sale, la rugăciunea inimii şi la trezvia minţii, precum şi la problemele şi provocările pe care le întâmpină credincioşii ortodocşi în mijlocul societăţii secularizate de astăzi.

Sâmbătă dimineaţă, pe o vreme de primăvară, însorită, reflectată şi pe chipurile credincioşilor veniţi încă din zori să-l întâmpine pe păstorul lor, un sobor de preoţi, în frunte cu părintele protopop Ioan Forga, părintele Andrei Ioan Danciu din Praga, ieromonahii Ioan Popoiu şi Athanasie, mai sus amintiţi, părintele Ioan Dragoş din Berlin, părintele Diacon Dumitru Dura şi părintele paroh, l-a aşteptat pe Înaltpreasfinţitul Mitropolit Serafim pentru a  săvârşi Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie. Mulţimea de copii îmbrăcaţi în straie naţionale, laolaltă cu oaspeţi veniţi din parohiile apropiate şi credincioşii din Dresda, au ascultat cuvintele de învăţătură ale Înaltpreasfinţitului Serafim, precum şi ale părintelui protopop Ioan Forga şi ale părintelui ieromonah (medic psihiatru) Athanasie Ulea, bucurându-se de îndemnurile duhovniceşti şi de binecuvântarea unei slujbe arhiereşti, precum şi de glasurile copiilor care au pregătit un program de poezii şi cântece dedicate sărbătorii Bunei Vestiri şi zilei mamelor creştine. Înaltpreasfinţitul Serafim s-a bucurat la vederea atâtor copii îmbrăcaţi de sărbătoare, subliniind faptul că Biserica din diaspora trebuie să se îngrijească îndeosebi de aceştia, deoarece ei sunt supuşi cel mai mult presiunii societăţii de consum şi a moralei decadente promovate tot mai mult în vremurile noastre, îndemnându-i pe credincioşi să se roage pentru copiii lor, să-i aducă la biserică şi să le vorbească despre Dumnezeu, aceasta fiind singura modalitate de a-i menţine pe calea cea curată a credinţei creştine. 

La sfârşitul Sfintei Liturghii, toţi credincioşii, printre care s-au numărat şi ortodocşi din Cehia, Slovacia, Ucraina sau Georgia, au fost invitaţi la agapa pregătită cu dragoste de gospodinele parohiei, unde au putut gusta din bucate tradiţionale româneşti şi au trăit bucuria unei după-amiezi frăţeşti, binecuvântate de cuvântul şi prezenţa Păstorului lor, Înaltpreasfinţitul Mitropolit Serafim.

A consemnat Pr. Paroh Sebastian Schipor