PS Sofian Brașoveanul, oaspete în Moldova și conferențiar la Iași, în cadrul „lunii pentru viață”

În contextul lunii martie, cunoscută drept „luna pentru viață”, Preasfințitul Sofian Brașoveanul a susținut marți, 26 martie, prelegerea cu titlul „A fi pro-viață înaintea lui Dumnezeu și a societății”, în Sala „Iustin Moisescu” a Ansamblului Mitropolitan din Iași. În zilele precedente, Preasfinția Sa a vizitat mănăstirile Putna și Sihăstria Putnei, participând la praznicul Bunei Vestiri alături de viețuitorii celor două lăcașuri sucevene.

 știre semnată de tălin Acasandrei, Doxologia.ro

În debutul întâlnirii de la Iași, PS Sofian a explicat titlul și tema conferinței, precum și semnificațiile sale duhovnicești:

„A fi pro-viață înseamnă a ține seama de rânduiala sau de poruncile lui Dumnezeu, pe care știm că părintele Rafail Noica le-a numit «spovedania lui Dumnezeu, făcută omului». Eu le-aș numi, parafrazând învățăturile lui Neagoe Basarab, sfaturile lui Dumnezeu-Tatăl către fiul său – omul. Așadar, a fi pro-viață înseamnă a ține cont de aceste sfaturi care ne călăuzesc spre susținerea vieții. Toate rânduielile pe care Dumnezeu le-a dat de-a lungul istoriei și care au variat pe măsura capacității de înțelegere a omului, constituie ceea ce Dumnezeu a vrut să-i spună omului în diferitele epoci istorice, pentru ca omul să fie susținut în viață și nu doar atat, ci să aibă viață din belșug […]. A fi pro-viață înseamnă, în egală măsură, folosirea mijloacelor societății dintr-un anumit timp – ale societății democratice, în cazul nostru – pentru apărarea vieții și a cadrelor în care viața se poate dezvolta, dar într-un mod creștinesc, adică având respect și înțelegere față de alteritate”, a subliniat ierarhul.

Finalul întâlnirii a luat forma unui dialog liber între invitat și tânărul auditoriu. Ce reprezintă viața de familie? Care este rolul familiei în contextul lumii moderne? Cum afectează tehnologia viața copiilor și a tinerilor? Acestea au fost doar câteva dintre întrebările la care PS Sofian Brașoveanul a oferit răspuns.

Conferința a fost transmisă LIVE pe Facebook și YouTube și s-a bucurat de un interes deosebit din partea celor care au urmărit-o. (Click aici pentru înregistrarea integrală: „A fi pro-viață înaintea lui Dumnezeu și a societății”  Preasfințitului Sofian Brașoveanul.)

***

În zilele precedente, Preasfinția Sa s-a aflat la Mănăstirea Putna în 23-24 martie. Cu acest prilej, sâmbătă seara, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Pimen, a săvârșit rânduiala tunderii în monahism a patru viețuitori ai Mănăstirii Putna – monahii Clement, Damian, Dositei și Sofian. Duminică, 24 martie, Episcopul Sofian a slujit Liturghia Sfântului Vasile cel Mare în Duminica a II-a din Post și a rostit un cuvânt de învățătură. După aceea, în cadrul unei sinaxe, a adresat un cuvânt duhovnicesc obștii mănăstirii. Vizita la mănăstirile sucevene a continuat cu participarea ierarhului, în 25 martie, la sărbătoarea Bunei Vestiri, hramul mănăstirii Sihăstria Putnei, unde a slujit Sfânta Liturghie împreună cu PS Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și a ținut cuvânt de învățătură.

Foto: Pr. Silviu Cluci, Tudorel Rusu, Doxologia.ro