Conferință despre spovedanie și sentimentul de vinovăție la filia sârbă din München-Hasenbergl

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și la invitația părintelui paroh Dragiša Jerkić, părintele Athansie Ulea a vizitat filia parohiei sârbești din München-Hasenbergl. El a susținut în continuarea Sfintei Liturghii conferința „Taina Spovedaniei din perspectivă psihologică și duhovnicească”, tratând mai ales problema sentimentelor de vinovăție. Părintele Athanasie le-a vorbit ascultătorilor despre sentimentul de vinovăție ca echivalent al durerii în plan sufletesc și rolul esențial pe care îl are în exercițiului descoperirii sinelui în fața părintelui duhovnic. Făcând trimitere la mecanismul de „apoptoză, care reprezintă moartea celulară programată, atunci când mai ales celulele bolnave sau îmbătrânite se autodistrug”, părintele a spus că „sentimentul de vinovăție are acest rol în plan duhovnicesc, fiind modalitatea conștientă sau nu prin care sufletul încearcă să elimine gândurile, dorințele sau acțiunile păcătoase”. Mai mult, dacă omul nu ascultă de conștiință, „prin alte mecanisme de protecție ale sufletului, subconștientul face ca trupul să cedeze și scade mecanismele de protecție ale organismului, făcându-l să se îmbolnăvească sau să greșească, ca măcar așa omul să se smerească și prin pocăință să se lepede de păcat”. Dacă și acestea sunt ignorate, societatea și natura se întorc și luptă împotriva omului care nu vrea să lase păcatul.

Sesiunea de întrebări a fost plină de dinamism și a îndemnat la o reflecție aprofundată a temei prezentate, răspunsurile părintelui consilier vizând o gamă mai largă de preocupări interioare ale participanților, cum ar fi modul în care ne raportăm la traumele din copilărie și chiar sentimentul închipuitei nedreptăți pe care l-a simțit Adam față de accesul său la dumnezeire, ce l-a și determinat de altfel să cadă în păcat.

Părintele Athanasie este medic psihiatru și consilier eparhial, coordonatorul sectorului pastoral-liturgic și misionar al Arhiepiscopiei noastre

A consemnat Diacon Ștefan Umbrărescu