Sărbătoarea Sfântului Nicolae la Düsseldorf

Duminică, 10 decembrie 2023, după Sfânta Liturghie, a avut loc în Parohia  Düsseldorf, Sărbătoarea Tradițională a Sfântului Ierarh Nicolae, cel de-al doilea hram al parohiei. Ca în fiecare an hramul Sfântului Nicolae este dedicat copiilor și evenimentului festiv organizat de Școala de Duminică.

Școala de Duminică este un proiect îndelungat al parohiei noastre care numără în prezent 11 ani de activitate și reprezintă unul dintre piloni activității noastre pastorale și un refugiu duhovnicesc și social pentru copiii participanți. Acest lucru se datorează eforturilor pline de dăruire ale doamnelor profesoare Ioana Pașca și Simona Ilea Pop, ambele membre ale Asociației Profesorilor Români din NRW.

Anul acesta sărbătoarea de Moș Nicolae a avut ca temă lumina pe care oamenii o pot aduce în lume atunci când țin credința, nădejdea și dragostea aprinse și prin ele toate celelalte virtuți. Atât grupa de adolescenți cât și grupa de copii preșcolari și de școală primară au participat cu o contribuție individuală prin care au transmis celor prezenți bucuria de a aștepta Sărbătoarea Nașterii Domnului cu inimă curată.

Cadourile de Moș Nicolae au fost oferite integral de membrii Asociației Medicilor Români din NRW (www.amedro-nrw.de).

„Avem nevoie de contextele protrivite pentru a crește duhovnicește pe copiii noștri. Ei doresc să fie văzuți, apreciați și încurajați spre a face lucruri frumoase. De aceea atenția la creșterea sprituală a celor care reprezintă viitorul Bisericii noastre este o condiție esențială a oricărei pastorații ortodoxe autentice.”

 

Prot. Dr. Iosif-Cristian Rădulescu