Mitropolitul Ioan Zizioulas, Doctor honoris causa al Universității din München

 Pr. prot. Alexandru Nan, München

Mitropolitul grec Ioan Zizioulas de Pergamon, a primit miercuri, 4 noiembrie 2015, titlul de Doctor honoris causa din partea Universității „Ludwig Maximiliam” din München. Acest titlu i-a fost acordat marelui teolog grec în cadrul manifestărilor organizate de către Secția de Teologie Ortodoxă din cadrul Universității din München, la ceas aniversar.La acest eveniment academic au fost de față și ierarhii români din Germania, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim și PS Sofian Brașoveanul, Episcop Vicar.

 În anul 1984 a fost înființată prima Catedră de Teologie Ortodoxă în cadrul Universității müncheneze, iar un an mai târziu s-a înființat Institutul Ortodox din cadrul aceleiași Universități, transformat în urmă cu 20 ani în secție de Teologie Ortodoxă. Astfel, se poate vorbi de un unicat în Germania și chiar în Vestul Europei, Universitatea din München fiind singura care deține trei Facultăți de Teologie din partea  celor trei mari Biserici tradiționale (catolică, evanghelică și ortodoxă).

În cadrul acestui moment festiv au luat cuvântul prorectorul Universității din München, Prof. Dr. Martin Wirsing, Secretarul de stat din cadrul Ministerului bvarez pentru Cultură și Culte, Georg Eisenreich, președintele Secției Ortodoxe din cadrul Universității, Prof. Dr. Athanasios Vletsis, decanii Facultăților de Teologie catolică și evanghelică, Mitropolitul grec pentru Germania și președintele Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania, Augoustinos Labardakis, dar și cardinalul de München, Dr. Reinhard Marx.

Laudatio a fost rostit de către cardinalul Kurt Koch, președintele Consiliului Pontifical pentru Promovarea Unității Creștinilor, care a scos în evidență contribuția adusă de către Mitropolitul Zizioulas nu numai pentru teologia ortodoxă, ci și pentru apropierea Bisericilor catolică și ortodoxă. Încă din anii `80, părintele dominican Yves Congar, unul dintre inițiatorii și promotorii dialogului dintre cele două Biserici, atrăgea atenția asupra personalității marelui profesor, considerându-l unul dintre marii teologi ai secolului trecut.

Cardinalul Koch a scos în evidență implicarea Mitropolitului Zizioulas în dialogul cu Biserica anglicană, dar, în mod special, contribuția adusă dialogului dintre Bisericile ortodoxă și catolică.  Desigur, a fost aminitită și activitatea universitară desfășurată de către Mitropolitul Zizioulas, care a predat printre altele la Universitatea din Edinnburgh, Glasgow, Kings College (Londra) și Tesalonic. Ales mitropolit la 55 de ani, profesorul Ioan Zizioulas este astăzi copreședintele Comisiei de Dialog dintre Bisericile ortodoxă și romano-catolică. În decursul ultimelor două decenii, Mitropolitul Zizioulas a primit titlul de Doctor honoris causa din partea mai multor universități din lume.

Între punctele forte ale teologiei marelui mitropolit, cardinalul Koch a amintit dimensiunea trinitară a teologiei acestuia, rolul ecleziologiei euharistice, rolul episcopului ca centru al unității, alături de Sf. Euharistie, dar și dimensiunea antropologică, amintind sintagma: „a fi persoană, înseamnă a fi în comuniune”.

Cardinalul elvețian a subliniat faptul că prezentarea teologiei mitropolitului Zizioulas ar fi incompletă fără amintirea dimensiunii eshatologice prezentate în Dogmatică, prin care se arată că Biserica este „o icoană a Trinității”, dar și o „prezență a Împărăției lui Dumnezeu pe pământ”.

În cuvântul său de mulțumire, Mitropolitul Zizioulas a încercat să răspundă la întrebarea: Care este rolul, obligația, teologiei ortodoxe în Europa de azi?

Prezentând câteva reflexii personale, Mitropolitul Zizioulas a afirmat printre altele că opoziția între Est-Vest a fost propusă de teologii ruși slavofili ai secolului al XIX-lea, care și-a găsit locul  în Grecia de astăzi, unde unii teologi cultivă  sentimente antioccidentale. Aceste sentimente sunt însoțite de tendințe conservative care susțin că Ortodoxia trebuie să se retragă din dialogul cu Bisericile occidentale și din Mișcarea ecumenică. Această tendință, a arătat Mitropolitul, nu este în tradiția adevărată a Ortodoxiei!

Astfel, prima obligație a teologiei ortdoxe astăzi, este  aceea de a atrage atenția în Occident, asupra tradiției comune a Bisericii nedivizate din primul mileniu creștin. Marele teolog a subliniat și faptul că teologia ortodoxă nu trebuie doar să repete conținutul Tradiției, ci să-l interpreteze, să-l traducă în raportul cu prezentul: „O tradiție care nu este interpretată în dialog cu prezentul și cu viitorul este moartă și nu poate oferi nimic nici culturii, nici civilizației”.

Zizioulas a arătat apoi că unitatea Europei este astăzi în primul rând una economică și politică și că aceasta nu se poate menține fără a fi luată în considerare identitatea sa spirituală. În acest context a subliniat contribuția adusă de vechii greci, de cultura ebraică, dar și de cea romană. Mitropolitul grec s-a referit, printre altele, și la secularism, existența Bisericii într-o societate pluralistă, dar și la teza formulată de către profesorul Ioannis Karmiris: „Ecclesia extra Ecclesiam”, subliniind de mai multe ori rostul dialogului. 

La acest eveniment academic, Biserica Ortodoxă Română a fost reprezentată de către ÎPS Dr. Serafim Joantă, Arhiepiscop și Mitropolit al Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Europa Centrală și de Nord, PS Părinte Dr. Sofian Brașoveanul, Episcop vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Germania, Austria și Luxemburg, pr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei și de alți preoți și teologi activi pe teritoriul Germaniei.