Conferința părintelui profesor Constantin Necula la Düsseldorf

„Anul Omagial al pastorației părinților și copiilor în Patriarhia Română” a debutat în parohia „Sfânta Treime” din Düsseldorf cu un eveniment cu totul deosebit și mult așteptat: vizita părintelui dr. Constantin Necula, profesor de omiletică la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Sibiu, care a slujit Sf. Liturghie și a conferențiat.

Părintele profesor a susținut vineri, 31 ianuarie 2020, la Düsseldorf, conferința „Cum să ne creștem pe noica părinți ai copiilor noștri?”, accentuând pe întreg parcursul discursului său impactul decisiv al comportamentului părinților și al modului lor de relaționare asupra dezvoltării copiilor. De asemenea părintele profesor Constantin Necula a răspuns întrebărilor adresate de participanții care au venit în număr foarte mare pentru a-l asculta și a se împărtăși de puterea cuvântului său.

Duminică, 2 februarie 2020, de sărbătoarea Întâmpinării Domnului, părintele profesor a slujit Sfânta Liturghie în parohia Düsseldorf, sporind bucuria credincioșilor prezenți prin împreuna rugăciune și prin cuvântul de învățătură prin care a explicat într-o abordare inedită sensurile praznicului împărătesc.

După Sfânta Liturghie, părintele Necula a petrecut după-amiaza împreună cu membri ai Asociației Tinerilor Ortodocși Români din Germania (A.T.O.R.G), răspunzând întrebărilor pe carea ceștia le-au adresat. Prin această întâlnire a fost celebrată Ziua Internațională a Tinerilor Ortodocși, părintele profesor oferind totodată soluții pentru o implicare mai intensă a tinerilor în viața parohiilor.

Pr. Dr. Iosif Cristian Rădulescu