Vizită pastorală și hirotonie întru diacon la Heidelberg

În zilele de 1 și 2 februarie 2020,Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim s-a aflat în mijlocul credincioșilor din Parohia Ortodoxă Română Sfânta Treime din Heidelberg. În cadrul vizitei pastorale, Ierarhul a participat sâmbătă seară la taina Sfântului Botez pentru prunca Antonia Călin, iar duminică a săvârșit Taina Sfintei Liturghii în cadrul căreia a hirotonit un diacon pentru comunitatea românilor din Heidelberg.

Alături de Înaltpreasfinția Sa au slujit Pr. Dr. Nicolae-Ioan Gilla (Parohia Tübingen, Protopop de Baden-Württemberg), Pr. Ioan-Călin Iușan (Parohia Heidelberg), Pr. Dr. Ilie Macar (Parohia Sf. Nicolae Câmpulung-Moldovenesc), Diacon Dumitru Dura (Secretar Eparhial) și diacon Maxim Drăguț (Mănăstirea Sihăstria Putnei). Răspunsurile liturgice au fost oferite de un grup de studenți doctoranzi aflați la studii în Germania.

Înainte de începutul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfințitul a hirotesit întru citeț pe tânărul Raul Nagy, enoriaș foarte devotat al parohiei din Heidelberg.

După cântarea Axionului, Înaltpreasfințitul Serafim a hirotonit pe ipodiaconul Marius-Adrian Călin întru diacon, pe seama Parohiei din Heidelberg. Diaconul Marius-Adrian Călin este doctorand al Facultății de Teologie din Heidelberg, specializarea Istoria Religiilor și bursier EKD (Biserica Evanghelică din Germania).

Slujba arhierească s-a încheiat cu un cuvânt de învățătură susținut de Pr. Dr. Nicolae Gilla,Protopot de Baden-Württemberg,care a explicat credincioșilor prezenți la Sfânta Liturghie importanța sărbătorii Întâmpinării Domnului, prăznuite duminică.