Conferința preoțească a clericilor din protopopiatele Nordrhein și Westfalen, Leverkusen 25 noiembrie 2023

La sfârșitul de săptămână 24-26 noiembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a făcut o vizită pastorală în Landul Renania de Nord- Westfalia cu prilejul Conferinței preoțești a clericilor din cele două protopopiate ale acestui land. Vizita a debutat cu oficierea Tainei Sfântului Maslu în Parohia din Bonn păstorită de Părintele Cătălin Preda, prilej cu care a animat o Seară duhovnicească răspunzând întrebărilor pe care le-a primit din partea preoților prezenți și a credincioșilor.

Sâmbătă 25 noiembrie, ziua prăznuirii Sfintei Mucenițe Ecaterina, la invitația Părintelui paroh Ștefan Irineu Ungureanu a slujit Sfânta Liturghie cu prilejul hramului Parohiei „Înălțarea Domnului” și „Sf. Mare Mc. Ecaterina” din Leverkusen într-un cadru liturgic deosebit datorită prezenței în număr mare a preoților celor două protopopiate Nordrhein și Westfalen. Au participat peste douăzeci de preoți și cinci diaconi alături de un număr mare de credincioși care au trăit împreună momente de înălțare duhovnicească. La aceasta a contribuit și grupul psaltic al Parohiei „Sfinții Români” din Essen, care au înfrumusețat cu cântarea lor sfânta slujbă. În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit întru preot pe diaconul Cătălin-Ionel Dranca pe seama noii parohii din orașul Essen. Cuvântul de învățătură a fost ținut de Părintele Protopop dr. Iosif Rădulescu de la Parohia din Düsseldorf.

După agapa organizată cu multa dăruire de către credincioasele din parohie a urmat ședința comună a celor două protopopiate. Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim a deschis conferința preoțească printr-un cuvânt cald și mobilizator către preoții prezenți pentru a reflecta la modul în care împlinesc datoria de preot. S-a discutat aspecte legate de ascultarea față de ierarh și de structurile canonice ale Mitropoliei, apoi s-a accentuat nevoia de catehizare atât a celor mici, cât mai ales a adulților care participă la Taina Botezului și a Cununiei.

Ierarhul a subliniat importanta rugăciunii liturgice cât și a celei personale pentru preot în special, dar și pentru întreaga comunitate. O slujire făcută cu conștiința prezenței lui Dumnezeu în sfintele slujbe, apropie pe credincioși de Dumnezeu și de Biserică. Iar această slujire trebuie să se adape constant din rugăciunea personală a preotului. Totodată a îndemnat pe preoții celor două protopopiate să intensifice slujirea în aceasta perioadă binecuvântată a Postului Nașterii Domnului. Pe lângă aceste aspecte, s-a insistat despre rolul important al spovedaniei în viața credincioșilor și despre modul în care părinții duhovnici trebuie să reacționeze la îndreptarea unor păcate specifice societății în care trăim.

Un alt gând al Înaltpreasfinției Sale a fost cel legat de împlinirea în anul 2024 a 30 de ani de înființarea Mitropoliei Germaniei, Europei Centrale și de Nord, prilej de mulțumire și de slavă adusă lui Dumnezeu.

La încheierea ședinței, după ce au fost discutate diverse probleme administrative pe care le-au ridicat cei prezenți, Părintele Protopop Iosif Rădulescu a mulțumit Înaltpreasfinției Sale pentru purtarea de grijă pe care o are pentru clericii din cele două protopopiate.

Vizita Ierarhului s-a încheiat duminică prin săvârșirea Sfântei Liturghii în Parohia din Köln-Lindental păstorită de Părintele Teodor Tăbuș. În cadrul Sfintei Liturghii a tâlcuit credincioșilor adunați în număr mare Evanghelia duminicii a 30-a după Rusalii, a sfințit catapeteasma și a participat la agapa organizată de credincioasele parohiei.

Parohia “Pogorârea Sfântului Duh” din Köln a aniversat trei ani de la înființare

Prezența Înaltpreasfinției Sale la Conferința preoțească a fost un prilej de bucurie pentru clericii celor două protopopiate, care s-au împărtășit în acest fel de cuvântul și experiența pastorală a Întâistătătorului Mitropoliei noastre, în această perioadă a Postului Nașterii Domnului.

Protopop dr. Ispas Ruja, Dortmund