Ziua Naţională a României a fost sărbătorită anticipat în Biserica „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena

Duminică, 26 noiembrie, în Comunitatea românească din Viena ocrotită de Sf. Voievod Ştefan cel Mare, a avut loc un moment emoţionant închinat Zilei Naţionale.
La sfârșitul Sf. Liturghii, în prezenţa unui mare număr de credincioși, momentul de sărbătoare a debutat prin intonarea solemnă a Imnului Naţional de către Corala bisericii și copiii corului Heruvimii ai Școlii Parohiale, după care părinţii slujitori Emanuel Nuțu, Florin Corduneanu și diaconul Theodore Coresi au oficiat slujba de Te Deum, ducând spre cer mulțumirea pentru marele dar al Unirii într-un singur Stat.
Momentul aniversar a fost bine pregătit de către pedagogii Scolii Parohiale, astfel încât, copiii să înțeleagă sensul Zilei Naţionale a României prin citirea și memorarea unor poezii patriotice, confecţionarea stegulețelor, pe care le-au fluturat și înălţat cu mândrie în timpul serbării și prin învăţarea Imnului naţional și a unor cântece patriotice. Astfel pregătiţi și frumos înveșmântaţi în costume naţionale, s-au alăturat Coralei bisericii și au prezentat în faţa credincioșilor programul lor artistic, care a provocat multă emoţie și sensibilitate.
Avem nădejdea că prin organizarea acestui moment de sărbătoare am reușit, nu doar să aducem aminte de un sublim moment din istoria României, ci să sădim în suflete sentimente de dragoste şi respect pentru ţara noastră, poporul român, limba română, strămoșii noştri, pentru obiceiurile şi tradiţiile strămoşeşti, pentru istoria şi eroii noştri care au luptat pentru împlinirea marelui ideal al Unirii.
Aducem mulțumiri celor care au făcut posibilă această frumoasă sărbătoare: dna. prof. Nicoleta Liche, dna. pedag. Carmen Șereș, dna. prof. Ecaterina Coresi, diac. prof. dr. Theodore Coresi, membrilor Coralei bisericii, copiilor, părinților și voluntarilor.
La mulți ani, România!!!
Pr. Emanuel Nuțu, Viena
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena