Conferința preoțească anuală și Adunarea Eparhială au avut loc la Nürnberg

Vineri, 29 aprilie 2022, la Sediul Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord din Nürnberg a avut loc conferinţa preoţească anuală prezidată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim, având ca invitați pe PS Părinte Siluan, Episcopul Italiei și PC Pr. Prof. Dr. Vasile Mihoc, de la Facultatea de Teologie din Sibiu. A doua zi (sâmbătă, 30 aprilie), s-au desfășurat lucrările celei de-a 26-a Adunări Eparhiale.

Conferința preoțească a fost precedată de întâlnirea ÎPS Serafim cu doamnele preotese, având ca invitați pe PS Părinte Episcop Siluan al Italiei și pe D-na Prof. Dr. Cristina Benga. Catedrala mitropoliană a găzduit apoi, în seara de vineri a Săptămânii Luminate pe preoții ortodocși români din Germania, Austria și Luxemburg care au participat la conferința „Pastorația în Diaspora”, susținută de Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul ortodox român al Italiei, urmată de cea a PC Pr. Prof. Dr. Vasile Mihoc, intitulată „Familia preotului”. 

Sâmbătă dimineața (30 aprilie 2022), preoții și credincioșii delegați de parohiile românești din cele trei țări central-europene au participat la  Sfânta Liturghie arhierească săvârșită de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim împreună cu Preasfințitul Părinte Siluan, Episcopul ortodox român al Italiei și Preasfinţitul Părinte Episcop Vicar Sofian Braşoveanul, cu conslujirea protopopilor și preoților consilier eparhiali.

Cea de-a 26-a Adunare Eparhială a Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, din care fac parte toți clericii (ieromonahi, preoți și diaconi) şi câte doi reprezentanți mireni din fiecare parohie, a fost deschisă de cuvântul de bun venit al Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, fiind urmată de darea de seamă a celor trei ani (2019, 2020 și 2021) în domeniile pastoral-misionar, cultural, filantropic, catehetic ș.a. După pauză, lucrările Adunării au continuat cu prezentarea bilanțului financiar, alegerea noilor organisme eparhiale (Consiliul și Consistoriul) și luări de cuvânt pe diferite teme, cu precădere de interes pastoral.