Finalizarea proiectului “Prima Spovedanie” în parohia „Nașterea Domnului“ din München, în Duminica Tomii

În a 2-a duminică după Paști, numită și Duminica Tomii, în Parohia Ortodoxă Română „Nașterea Domnului” și „Sf. Parascheva” din München a avut loc o Liturghie festivă pentru copiii și tinerii care au participat la proiectul „Prima Spovedanie”.

 Începând cu luna septembrie 2021, copiii și tinerii Parohiei au participat bilunar la Orele de Religie, organizate din cauza pandemiei, în mediul online. În cadrul acestor ore, pr. dr. Alexandru Nan le-a vorbit copiilor despre Sf. Taine, în special despre tainele de inițiere, un accent deosebit fiind pus pe pregătirea pentru taina Sf. Spovedanii. Deși unii copii se mai spovediseră deja, în Joia din Săptămâna Luminată și duminică, înainte de slujbă, părintele Alexandru i-a spovedit pe toți cei 13 copii și tineri, care au participat la acest proiect.

 Duminică, 1 mai 2022, în timpul Sfintei Liturghii, copiii și tinerii, îmbrăcați în frumoase costume populare, au recitat împreună rugăciunea “Tatăl nostru” (în limbile română și germană) și au cântat și o priceasnă, dirijați fiind de doamna învățătoare Camelia Stoica. La momentul potrivit din Sf. Liturghie, toți cei 13 copii și tineri s-au împărtășit cu Sfintele Taine.

 În cuvântul de învățătură rostit, pr. paroh Alexandru Nan s-a referit la Apostolul Toma, cel care, prin lucrare dumnezeiască, n-a fost de față la prima arătare a lui Hristos înviat, Apostolilor, și care, la opt zile după Înviere, s-a învrednicit de acest lucru, spre încredințarea lui și a noastră, așa cum se spune în Otpustul zilei: “Cela ce prin ușile încuiate a intrat la Sfinții Săi ucenici și Apostoli și pe Toma l-a încredințat pentru a noastră mântuire“. Pr. Alexandru a vorbit apoi despre scurta, dar profunda mărturisire de credință a lui Toma, care prin cuvintele “Domnul Meu și Dumnezeu Meu”, a recunoscut dumnezeirea lui Hristos, Cel mort și înviat. Părintele Alexandru a subliniat în finalul cuvântului, obligațiile care le revin părinților, nașilor și clericilor, în educarea copiilor și tinerilor botezați, pentru a fi ajutați să-l mărturiseacă pe Hristos încă din pruncie, chiar dacă mediul în care trăim este unul tot mai  secularizat.

 Prima spovedanie îi arată copilului că de acum a venit vremea credinţei de sine stătătoare şi a răspunderii personale în faţa lui Dumnezeu. Până la acest moment, Taina Împărtăşaniei l-a hrănit pe prunc prin credinţa părinţilor. Acum, însă, copilul păşeşte pentru prima oară spre Sfântul Potir în mod conştient, după o căinţă personală. De aceea, pregătirea copilului pentru vrednicia primirii conştiente a împărtăşaniei este o etapă importantă a educaţiei creştine. Aşadar, spovedania vine în întâmpinarea copilului, ajutându-l să se pregătească pentru viaţă, fiind un prilej unic de stabilire a unei relaţii de la om la om, între el şi părintele duhovnic, în care copilul se poate deschide sufleteşte, cu problemele, îngrijorările, preocupările, temerile, întrebările şi speranţele lui.

 În cadrul Sf. Liturghii au fost înălțate mai multe rugăciuni de mulțumire și de cerere pentru copiii și tinerii prezenți și pentru întărirea lor în credință. La finalul slujbei, fiecare copil și tânăr participant a primit cadou din partea Parohiei o “Carte de rugăciuni pentru tineri” și alte două cărți distractive, în limba română.

 La buna organizare a acestui moment festiv, pe lângă familiile copiilor și tinerilor, s-au implicat și doamnele Luminița Orha, Camelia Stoica și Simina Bura, active în cadrul Școlii de Română (Școala parohială) de mai mulți ani de zile. Unele proiecte ale Școlii de Română au fost desfășurate, în ultimii doi ani, cu sprijinul financiar al Departamentului Românilor de Pretutindeni.

 Festivitatea s-a încheiat cu o masă de prânz, în cadrul căreia copiii, tinerii și părinții lor, au trăit bucuria “liturghiei de după Liturghie”. Momente deosebite au fost oferite și de către cantautorul Ovidiu Bucșa, un membru mai nou al celei mai vechi parohii bavareze, care, în cadrul unui amplu program artistic, a interpretat multe cântece din folclorul autentic românesc.

 A consemnat pr. dr. Alexandru Nan

 “Arată, Stăpâne Doamne, fața Ta peste cei ce astăzi mărturisesc credința în Tine, luminează gândul lor, fă-i statornici pe dânșii în credință, întărește-i în nădejde, desăvârșește-i în dragoste, arată-i mădulare cinstite ale Hristosului Tău, care s-a dat pe Sine răscumpărare pentru sufletele noastre. Amin.

Doamne Dumnezeul nostru primește mărturisirea de credință a robilor Tăi, dăruindu-le lor: credință neînfruntată, nădejde tare și dragoste nefățarnică, binecuvântând vremea copilăriei lor și a tinereții lor. Binecuvintează-le Doamne, faptele, lucrurile, cuvintele, gândurile, și le dă lor să ajungă ziua cea neînserată a Împărăției Tale, lăudând, cântând și binecuvântând bunătatea milostivirii Tale celei negrăite”. Amin.‎