Conferință preoțească în cadrul Protoieriei Germaniei de Nord

Prot. Marius-George Cristea

Din îndemnul și cu binecuvântarea ÎPS Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, în seara de vineri, 5 februarie, filia „Sf. Atanasie Patelarie” din  Ahlhorn (parohia Bremen) a găzduit ședința de lucru a preoților din Protopopiatul  Germaniei de Nord, prezidată de PC Pr. Protoiereu Marius-George Cristea.

 Alături de  părintele protoiereu  Marius-George Cristea au participat și PC părinți Vlad Manolache (Parohia „Sf. Martiri Brâncoveni”–Hamburg), Alin Florea (Parohia „Sf. Cuv. Parascheva”–Hannover), Daniel Tudorache (Parohia „Sf. Nectarie”–Sögel), Bogdan Ilie (Parohia „Sf. Teodosie de la Brazi”–Osnabrück) și Ionuț Drăgoi (Parohia „Sf. Ioan Botezătorul”-Hamburg).

La ora 18:00 în capela parohiei a început slujba Tainei Sf. Maslu, care s-a încheiat cu un scurt cuvânt al părintelui protoiereu Marius Cristea.

Lucrările întâlnirii preoțești au continuat  apoi cu discuții pe baza ordinii de zi stabilite. Părintele protoiereu a dat citirii  raportului de la ultima întâlnire din cadrul Protoieriei Germaniei de Nord,  apoi au urmat discuții punctuale care au dezbătut probleme de ordin duhovnicesc, administrativ, pastoral dar și aspecte ale vieții preoțești  din Diaspora.

Discuțiile au fost foarte calde și frățești, printre concluziile întâlnirii numărându-se dorința de a se intensifica slujirile în sobor și participările tuturor preoților la hramurile parohiilor din Protoierie, precum și aceea de diversificare a discuțiilor pe teme administrative și duhovnicești la nivel eparhial.