Vizită pastorală în landul Renania de Nord-Westfalia

În zilele de 13 și 14 februarie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a efectuat o vizită pastoral în landul Renania de Nord-Westfalia, săvârșind Taina Sf. Maslu alături de românii ortodocși din Dortmund și Sfânta Liturghie în parohia românească din Düsseldorf și hirotonind întru diacon pe teologul Dimitrie Ursache, în vederea intensificării misiunii pastorale.

 Sâmbătă seara, ÎPS Serafim s-a aflat în parohia „Sf. Cuv. Dimitrie cel Nou” din Dortmund, unde a slujit Taina Sfântului Maslu, alături de părintele paroh Ispas Ruja și PC Pr. Nicolae Abuziloaie (Duisburg). La sfârșitul slujbei, Ierarhul a vorbit credincioșilor veniți în număr mare despre importanța misiunii în Diaspora și de necesitatea hirotoniei unor noi slujitori. Teologul Dimitrie Ursache, fiu al parohiei, a fost prezentat ca viitor slujitor în treapta diaconiei, având în vedere cerințele înființării unei noi parohii la Münster, un oraș cu tradiție în aprofundarea teologiei, unde se află la studii la ora actuală mai mulți bursieri români.

Duminică, 14 februarie, ÎPS Serafim a săvârșit Sf. Liturghie arhierească în parohia cu hramurile ”Pogorârea Sfântului Duh” și ”Sf. Nicolae” din capitala statului german Renania de Nord-Westfalia. Alături în slujire s-au aflat părintele protoiereu Iosif Cristian Rădulescu (paroh), precum și PC Gheorghe Ursache din Roman, tatăl candidatului la hirotonie, precum și PC Diaconi Teodor Tăbuș (Köln), Dumitru Dura și Ioan Popoiu (Centrul Mitropolitan). Răspunsurile la strană au fost date de corul parohiei din Düsseldorf, căruia i s-au alăturat  teologi din Münster și Dortmund.

După momentul hirotoniei întru diacon a teologului Dimitrie Ursache și împărtășirea credincioșilor cu Sfintele Taine, ÎPS Serafim a ținut un cuvânt de învățătură. După ce a explicat celor prezenți importanța hirotonirii de noi slujitori, necesară pentru intensificarea misiunii printre numeroșii români veniți în Occident, Ierarhul a vorbit despre Evanghelia Canaaneencei (citită în Duminica a 17-a după Rusalii), arătând că în rugăciune Dumnezeu împlinește dorințele credincioșilor care sunt spre mântuirea lor, și nu orice dorință. Lui Dumnezeu îi place să vadă pe creștin că se roagă sârguință, asemenea femeii canaaneence,  fără a renunța ușor, și cu smerenie.

La agapa organizată de parohie și de familia noului slujitor, au participat mulți credincioși.

Părintele diacon Dimitrie Daniel Ursache este licențiat al Facultății de Teologie Ortodoxă din București și absolvent al cursurilor de Master la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj.

Ierodiacon Ioan Popoiu

 

Reportaj: Trinitas TV