Regatul Belgiei: Atelier și conferințe despre gestionarea emoțiilor pentru o comunicare eficient

Sfârșitul celei de a cincea săptămâni din Marele Post a însemnat o ocazie importantă pentru credincioșii dimprejurul capitalei belgiene de a învață cum să își gestioneze mai bine emoțiile. Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Iosif și a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, părintele protosinghel Athanasie Ulea a susținut o serie de conferințe și un atelier interactiv cu titlul: „Mâniați-vă, dar nu greșiți! Gestionarea emoțiilor pentru o comunicare eficientă”.

Sâmbătă după Sfânta Liturghie, prin la invitația și prin implicarea maicii starețe Mariami și a întregii obști a Mănăstirii „Acoperământul Maicii Domnului” din Namur, numeroșii participanți la atelier au avut ocazia pe parcursul a aproximativ șase ore să înțeleagă atât emoțiile care le guvernează acțiunile, cât și nevoile ce stau la baza acestora, fiind prezentate o serie de tehnici în abordarea discuțiilor care ni se par incomode. Interesul crescut asupra temei și întrebările pline de profunzime au arătat faptul că persoanele s-au simțit încă de la început dispuse să abordeze subiecte care îi frământau și au expus dificultățile pe care le au în relația cu ceilalți.

Atât în seara de sâmbătă la Mănăstirea din Namur, cât și duminică, după Sfântă Liturghie în cadrul parohiei „Sfântul Nicolae” din Bruxelles, părintele Athanasie a vorbit despre apariția emoțiilor în firea căzută a omului, punând un mare accent pe trei afecte principale: frica, tristețea și furia ce au apărut în momentul căderii în păcat a protopărinților noștri Adam și Eva: „Doar prin oprirea comunicării cu Dumnezeu și comunicarea cu diavolul, omul a putut fi ispitit spre păcat. Eva nu a comunicat cu Dumnezeu despre ceea ce a vorbit cu diavolul, ci crezându-l pe acesta din urmă, i-a apărut sentimentul de frică prin faptul că Dumnezeu l-ar fi mințit pe om și de fapt prin porunca primară i-ar ține departe dumnezeirea pentru care a fost creată, s-a întristat de dezamăgirea și pierderea încrederii în iubirea lui Dumnezeu, iar apoi din furie a încercat să își facă singură dreptate, gustând din fructul oprit”.

Însă așa cum moartea a apărut ca urmare a păcatului, dar ea este îngăduită de Dumnezeu pentru ca păcatul să nu fie nemuritor, la fel și afectele sau sentimentele, patimile naturale după Sfântul Isaac Sirul, deși apărute ca urmare a păcatului, devin „hainele de piele care ne protejează de ceea ce ne-ar distruge, de pierderea relațiilor cu ceilalți și cu Dumnezeu”. Pentru a putea fi mai conștienți de emoțiile pe care le avem, părintele Athanasie a propus și o metodă de a practica rugăciunea lui Iisus, așa cum a fost ea descrisă de către Sfântul Iosif de la Agapia. Această metodă psihosomatică și duhovnicească în același timp ajută atât la liniștirea trupească și psihică, dar și la urcușul duhovnicesc. Numărul însemnat de întrebări a arătat interesul și nevoia oamenilor de a fi ghidați în tema relațiilor interpersonale.

În cuvântul de învățătură ținut duminică în Biserica Sf. Nicolae din Bruxelles, Părintele Athanasie a vorbit între altele despre pregătirea și asumarea suferințelor ca mijloace de dezvoltare personală și duhovnicească: „paharul și botezul sunt Taina Botezului și a Sfintei Euharistii prin care omul pătimește, moare și înviază prin unirea cu Hristos! Dacă botezul a fost o singură dată, la fiecare Sfântă Liturghie, când credinciosul se împărtășește, el se pregătește și moare sieși, gândurilor, dorințele, trăirilor lui păcătoase, înviind ca și Creștin, Hristos nou în lume!”

Cu privire la cererea fiilor lui Zevedeu, „nu a căuta mărirea sau puterea este problema, căci, parafrazându-l pe Sf. Ap. Pavel, asta căutăm: mărire, cinste și nestricăciune (Ro. 2,7), și de fapt nici mai mult nici mai puțin decât a fi la fel și una cu Dumnezeu. Problema este când în lumea aceasta căutăm ceva disproporționat cu talanții primiți, căutăm alt loc decât cel rânduit de Dumnezeu pentru noi… Adevărata mărire nu e a celor ce doresc a avea totul sub control, fie în plan trupesc, psihic sau duhovnicesc, infantilizând, manipulând și astfel desconsiderându-i pe ceilalți, chiar cu pretenția celor mai bune intenții, ci a celor ce, din starea în care sunt rânduiți, slujesc tuturor toate spre mântuire!” De aceea, să slujești tuturor „nu înseamnă să te desconsideri și să-ți iei atribuții inferioare poziției rânduite ție de Dumnezeu pe măsura talanților primiți, ci din locul în care Dumnezeu te-a rânduit, să-ți folosești toți talanții și toată puterea primită pentru a lucra mântuirea tuturor în funcție de nevoile personale ale fiecăruia!”

Amintind de modelul Sfintei Maria Egipteanca sărbătorită în această duminică, părintele medic a explicat că patimile, deși duhovnicești, se încarnează în mod fizic în trupul nostru și de aceea Cuvioasa Maria a avut nevoie de 17 ani de pocăință, ca timpul petrecut în păcat să se curățe printr-un timp similar de pocăință. Prin metodele de pocăință propuse de Biserică se renunță la păcat și se încarnează din nou Dumnezeu în fiecare din cei care lucrează viața duhovnicească, El lucrând astfel iar trupește în lume.

A consemnat Diacon Ștefan Umbrărescu