Conferință preoțească la Viena

Cu prilejul vizitei pastorale a Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit  Serafim în Austria, joi 3 februarie, în biserica Parohiei „Pogorârea Sfântului Duh” şi „Sf. Voievod Ștefan cel Mare’’ din Viena s-a desfăşurat şi conferinţa preoţească intitulată: „Pastoraţia în diaspora: priorităţi şi şanse”, un referat pe această temă fiind susţinut de Părintele Dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria.

În continuare cei prezenţi au analizat şi dezbătut tema atât de importantă şi foarte actuală a unei tot mai bune şi sistematice lucrări pastorale în specificul nostru în diaspora românească din Austria răsăriteană. Au fost analizate şi statisticile recente despre românii ortodocşi ce trăiesc în această diasporă.
Au participat preoţii din Comunitatea Ortodoxă Română din Viena, Austria de Jos şi Burgenland: Dr. Ioan Moga, Cătălin Soare, Dr. Cezar Marksteiner-Ungureanu, Răzvan Gască, Ştefan Lungeanu, Radu Boşcu, Cristian Ioan Popa, Marian Toşu şi diaconii: Dumitru Dura şi Alin Buliga. Conferinţă s-a desfăşurat la Biserica „Pogorârea Sfântului Duh şi Sf. Voievod Ștefan cel Mare’’ din Viena, păstorită de Părintele Emanuel Ştefan Nuţu.
Cei prezenţi s-au bucurat şi s-au folosit de îndrumările date de Părintele Mitropolit SERAFIM şi de dialogul deschis şi folositor în lucrarea pastorală viitoare. În cele 25 de parohii ale Bisericii Ortodoxe Române din Autria au fost săvârşite în anul 2021: 762 de botezuri, 93 de cununii şi 64 de înmormântări.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena.