Premierea copiilor participanți la concursul international de religie „Împreună cu Hristos prin lume în Mileniul III”

Duminică, 30 ianuarie 2022, la sărbătoarea Sfinților Trei Ierarhi, în cinci parohii din Germania și Austria (München, Offenbach, Saarbrücken, Fulda și Viena) a avut loc premierea copiilor participanți la Concursul Internațional de religie ,,Împreună cu Hristos în lume, la început de mileniu III”, ediția a VI-a, etapa I, intitulată: ,,Hristos se naște, slăviți-L”.

Organizatorii acestui concurs online, care a avut loc la 19 decembrie 2021, sunt Mitropolia Clujului, Maramureșului și Sălajului, Episcopia Ortodoxă Română a Italiei, Colegiul Național Pedagogic „Gheorghe Lazăr” din Cluj Napoca și Echipa Platformei red-religie.ro, iar printre partenerii proiectului s-a numărat și Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxemburgului.

Concursul de cunoștințe religioase, organizat pe categorii de vârste, s-a realizat la nivel internațional în șase limbi (română, franceză, engleză, italiană, spaniolă, rusă) favorizând participarea a peste 10.000 de copii din parohii românești (și nu numai) situate în țări de pe întreg mapamondul, cum ar fi: Moldova, Grecia, Italia, Marea Britanie, Germania, Franța, Ucraina, Turcia, Noua Zeelandă, Japonia, Canada, Australia, Danemarca, Ungaria, Rusia, Kenya.

Din Arhiepiscopia noastră, au fost premiați 10 copii de la Parohia „Sf. Ier. Nicolae” din Offenbach am Main, 6 de la Centrul Bisericesc Românesc din München (coordonator Pr. Petru Deaconu), 5 de la Parohia „Înălțarea Domnului” din Fulda  și 1 de la Parohia „Nașterea Maicii Domnului” din Saarbrücken, precum și 2 copii din Parohia „Pogorârea Sf. Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena.

Felicitări tuturor celor prezenți cât și celor care din binecuvântate pricini ( Covid19) nu și-au putut ridica premiile!