Conferință și Concert extraordinar dedicate compozitorului Ciprian Porumbescu la Viena

În contextul Anului „Ciprian Porumbescu”, în prestigioasa Sală de Aur a Musikverein din Viena a fost susținut duminică, 30 iulie 2023, Concertul „Crai Nou – Ciprian Porumbescu” de soliștii, orchestra și corul Operei Naționale București, sub bagheta dirijorului Daniel Jinga. Invitați speciali au fost maestrul Gheorghe Zamfir și solista Maria Coman.
Concertul „Crai Nou – Ciprian Porumbescu” organizat de Opera Națională București, Ambasada României în Republica Austria și Biserica Sfântul Stefan cel Mare din Viena, cu susținerea Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, a fost dedicat celebrării a 170 de ani de la nașterea și comemorării a 140 de ani de la moartea marelui compozitor român.
Evenimentul cultural deosebit a trezit foarte mult interes nu doar din partea românilor ci şi a austriecilor, sala fiind plină de persoane dornice să asculte compozițiile marelui muzician român.
Momentul comemorativ a debutat cu un scurt cuvânt de salut din partea ambasadorului României Emil Hurezeanu, a secretarului de stat pentru românii de pretutindeni Gheorghe Cârciu, a fostului ministru al Culturii, Lucian Romașcanu, dar şi cu binecuvântarea transmisă de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel prin delegatul său la acest Concert, Pr. Emanuel Stefan Nuţu, consilier cultural al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei și Luxemburgului.
În contextul participării la concertul de la Musikverein, secretarul de stat pentru românii de pretutindeni Gheorghe Cârciu și delegația din cadrul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, au luat parte, duminică, 30 iulie 2023, alături de ambasadorul României Emil Hurezeanu şi directorul Institutului Cultural Român din Viena, Dna. Andreea Dinca la Sfânta Liturghie oficiată în biserica „Pogorârea Sfântului Duh” şi „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” de către părintele paroh Emanuel Nuțu şi părintele Florin Corduneanu. În cadrul Sfintei Liturghii a fost pomenit emblematicul compozitor, alături de părinţii săi, preotul Iraclie şi preoteasa Emilia.
După Sfânta Liturghie duminicală, oficialitățile și membrii comunității au asistat, în sala parohială a Bisericii, la conferinţa organizată cu binecuvântarea IPS Mitropolit Serafim, „Ciprian Porumbescu – leagăn de tradiţie și spiritualitate” susţinută de lector univ. dr. Daniel Nica (Universitatea din București).
Aducem alese mulţumiri tuturor celor care au fost prezenţi în seara dedicată violonistului, compozitorului şi teologului Ciprian Porumbescu, o seară ce va rămâne în inimile noastre ca un moment cultural deosebit, realizat într-un loc atât de onorant, în cinstea marelui violonist, compozitor și teolog, Ciprian Porumbescu, care între anii 1879-1881 își purta pașii prin această capitală, dornic de a studia cu marii muzicieni ai vremii.