Cinstirea Sfântului Ioan Iacob Hozevitul în Parohia Vöcklabruck (Austria)

Sărbătoarea Sfântului Ioan Iacob Hozevitul, sfânt cinstit anual în prima triadă a Postului Adormirii Maicii Domnului, devine din ce în ce mai familiară și credincioșilor români din Diaspora.

Sfântul Ioan Iacob, trecut la Domnul în anul 1960 în Țara Sfântă, este socotit atât ocrotitorul orfanilor și al bolnavilor, cât și al românilor plecați peste hotare. În fața raclei cu sfintele sale moaște din pustia Hozevei mulți pelerini au simțit har și binecuvântare. Recunoașterea sfințeniei vieții sale s-a petrecut mai întâi în anul 1992 în sânul Patriarhiei Române, iar în anul 2016, confirmarea a venit și din partea Patriarhiei Ierusalimului. Din însemnările păstrate despre viața sfântului Ioan Iacob reiese că acesta a manifestat o dragoste aprinsă față de rugăciune și contemplație duhovnicească, sfântul fiind înzestrat printre alte virtuți și cu darul poeziei și al tâlcuirii din scrierile Sfinților Părinți.
La împlinirea a 110 ani de la nașterea Sfântului (1913 în Crăiniceni, Botoșani), comunitatea ortodoxă română din Vöcklabruck (Austria de Sus), unica din Austria având hramul acestui sfânt, a invitat preoți și credincioși la un program deosebit de rugăciune, știută fiind apoftegma conform căreia cel mai bun mod de cinstire a sfinților constă în imitarea acestora.
Programul liturgic a debutat în ajunul sărbătorii – 4 august – cu slujba Vecerniei unită cu Litia oficiată în sobor de preoți.
Seria slujbelor în cinstea Sfântului Ioan Iacob de la Neamț-Hozevitul a culminat în ziua sa de prăznuire prin oficierea Dumnezeieștii Liturghii. În fruntea soborului de slujitori s-a aflat părintele protopop Visarion Ipati sosit de la o distanță considerabilă, de la parohia din sudul Austriei din orașul Klagenfurt. Din sobor au mai făcut parte preoții Vasile Lungeanu (Amstetten), Ioan Gunther Lassel (Braunau), Ștefan Lungeanu (Traun), Cezar Marksteiner-Ungureanu (Krems/Donau), Vasile Melinte (Wels/Marchtrenk). În cadrul Sfintei Liturghii s-au înălțat rugăciuni de mulțumire pentru binefacerile revărsate asupra credincioșilor parohiei din Vöcklabruck/Gmunden înființate acum trei ani. Cuvântul de învățătură a fost ținut de pr. dr. Cezar Marksteiner-Ungureanu.
La finalul slujbelor, părintele paroh – Alexandru Chința – a adresat cuvinte de mulțumire bunului Dumnezeu, Maicii Domnului și Sfântului Ioan Iacob Hozevitul pentru bucuria de a sluji la acest moment duhovnicesc. În continuare a mulțumit preoților colegi și credincioșilor veniți cu toată inima la această sărbătoare premergătoare marelui Praznic al Schimbării la Față a Mântuitorului Iisus Hristos.
Să avem parte de rugăciunile Sfântului Ioan Iacob de la Neamț-Hozevitul!
Pr. Cătălin Soare