Liturghie arhierească și hirotonie întru preot la Miesbach, Bavaria

Duminică, 30 iulie 2023, Preasfințitul Părinte Dr. Sofian Brașoveanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Ortodoxe Române pentru Germania, Austria și Luxemburg, a slujit Sf. Liturghie, în sobor de preoți și diaconi, în biserica catolică “Sf. Francisc” din localitatea bavareză Miesbach. În cadrul Sf. Liturghii, diaconul Simion Toc a fost hirotonit preot pe seama nou înființatei parohii, cu hramurile „Intrarea Maicii Domnului în Biserică” şi „Sf. Mucenic Alexandru Schmorell”din Miesbach. La slujbă au participat credincioși ortodocși din zonă, dar și din München și Garmisch-Partenkirchen.  

Dorința de a intensifica activitatea pastoral-misionară pe teritoriul Germaniei și a celorlalte țări occidentale din cuprinsul Mitropoliei Europei Centrale și de Nord este o grijă permanentă a Înalpreasfințitului Părinte Arhiepiscop și Mitropolit Dr. Serafim Joantă. După găsirea unei biserici în localitatea Miesbach și organizarea mai multor slujbe, pr. dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei de Sud, a propus, conform rânduielilor canonice, Permanenței Consiliului eparhial, înființarea unei parohii pentru românii din Miesbach, Tegernsee și împrejurimi.

Astfel, duminică, 30 iulie 2023, din incredințarea ÎPS Părinte Mitropolit dr. Serafim Joantă, PS Părinte dr. Sofian Brașoveanul a slujit Sf. Liturghie în sobor de preoți și diaconi. Din soborul slujitor au făcut parte pr. Alexandru Nan, protopopul Bavariei de Sud, pr. Dumitru Aman de la parohia Garmisch-Partenkirchen, pr. George Saner, de la Centrul bisericesc din Mănchen și diaconii Valentin Băluță și Simion Toc. La momentul potrivit din Liturghie, PS Părinte Sofian l-a hirotonit întru preot pe diaconul Simion Toc pe seama noi înființatei parohii cu hramurile „Intrarea în Biserică a Maicii Domnului” și „Sf. Alexander Schmorell”. Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date de maicile de la Centrul bisericesc din München.

În cuvântul de învățătură rostit, PS Părinte Episcop Sofian s-a referit la pericopa zilei, dar a vorbit și despre Sf. Alexander Schmorell, pe care l-a propus să fie al doilea hram al parohiei. Referindu-se la minunea înmulţirii celor cinci pâini şi a celor doi peşti de către Domnul Hristos, după ce Acesta mai întâi întâi le-a adresat cuvânt de învăţătură şi le-a vindecat bolnavii, tot aşa şi preotul este chemat să-i hrănească pe credincioşi cu Cuvântul dumnezeiesc şi cu Sfintele Taine, dar şi să caute spre cele de trebuinţă ale lor şi să aducă alinare şi vindecare în vieţile oamenilor, a spus Preasfinţitul Părinte Sofian.

Sfântul Alexander Schmorell (cunoscut și ca Alexander de München) a fost un student la medicină în timpul celui de-Al Doilea Război Mondial și unul dintre membrii fondatori a grupării anti-naziste Trandafirul Alb. Împreună cu alți membrii ai Trandafirului Alb, a încercat să câștige suport popular între germani pentru a încerca să opună rezistență lui Hitler și regimului nazist. A fost arestat în februarie 1943 și a fost executat pe 13 iulie 1943, la închisoarea Stadelheim din München. Pe 5 februarie 2012, a fost canonizat la biserica “Sfinții Noi Mucenici și Mărturisitori ai Rusiei” din München, de către Biserica Rusă din afara frontierelor. Sf. Alexander de la München este pomenit anual de Biserică pe 13 iulie.

La slujbă a fost prezent și diaconul catolic Andreas Marx, ca reprezentant al pr. Michael Mannhardt, protopop catolic de Miesbach, prin a cărui bunăvoință biserica „Sf. Francisc” a fost pusă la dispoziția românilor ortodocși.

La sfârșitul slujbei, pr. prot. Alexandru Nan i-a mulțumit PS Părinte Episcop Sofian, în numele preoților și credincioșilor prezenți, pentru slujba arhierească și frumosul cuvântul de învățătură. De asemenea, l-a felicitat pe noul preot hirotonit, căruia i-a dorit mult succes și pe care l-a asigurat de tot sprijinul în activitatea pastoral-misionară pe care o va desfășura pentru românii din zonă.

Veniți din orășelul Miesbach și din împrejurimi, dar și de la München și Garmisch-Partenkirchen, credincioșii s-au bucurat de minunatele momente trăite, atmosfera fiind continuată la agapa organizată la un restaurant din orășel, fiind trăită „liturghia de după Liturghie”.

 

***

Biserica „Sf. Francisc” din Miesbach a fost ridicată în anul 1659, în formă octogonală, de către contele Wilhelm de Hohenwaldeck, pe locul uneia mai vechi, în cinstea Sf. Francisc, față de care avea mare evlavie, motiv pentru care biserica mai este cunoscută și sub denumirea de „Portiunkula”. Fiind situată pe un deal, biserica a rămas neatinsă în timpul unei mare incendiu din anul 1783, care a distrus aproape tot orașul.

În anul 1865, maicile ordinului „Arme Schulschwestern” (Ordinul Măicuțelor școlare sărace) au înființat în Miesbach o mănăstire și o școală, moment în care biserica „Sf. Francisc“ le-a fost încredințată. În decursul anilor, biserica a fost de mai multe ori renovată (1924, 1937, 1970, 1989). În anul 2006, mănăstirea a fost desființață prin plecarea maicilor din lipsă de noi vocații și a fost preluată de către parohia catolică din localitate.

A consemnat Pr. prot. dr. Alexandru Nan