Încheierea programului „Prima Spovedanie”-2023 la Düsseldorf

Duminică, 14 mai 2023, Parohia „Sf. Treime” din Düsseldorf a sărbătorit bucuria copiilor care au participat la programul catehetic „Prima Spovedanie”. Ca de fiecare dată, copiii care au participat la cursurile săptămânale ale Școlii de Duminică și s-au spovedit pentru prima dată în acest an școlar în parohia noastră, au avut parte de un program festiv dedicat exclusiv lor. După rostirea Crezului și a rugăciunii „Tatăl Nostru” în fața întregii comunități, copiii au fost primii care au primit Sfânta Împărtășanie. După Sfânta Liturghie, fiecare dintre participanți a depus o mărturie de credință despre bucuria creștină, au primit diploma de participare la progrmaul „Prima Spovedanie”,  daruri și aprecierea comunității pentru efortul lor de pregătire catehetică.
„Acesta este un prim pas de integrare a copiilor în parohie într-un mod conștient. Rezultatele acestui program sunt foarte frumoase. Copiii dobândesc conștiința că aparțin într-un mod aparte acestei comunități și apreciază mult mai mult bucuria de a fi împreună la Sfânta Liturghie și la cursurile Școlii de Duminică”, a mărturisit părintele protoiereu Iosif-Cristian Rădulescu.
Și în acest an doamnele profesoare Ioana Pașca și Simona Ilea Pop au pregătit copiii cu multă dăruire, această dăruire fiind cheia succesului întregului program catehetic. Partea de decor a fost asigurată cu multă pricepere de doamna profesoară Miruna Sandu.
Evenimentul reprezintă o adevărată sărbătoare pentru comunitate, care așteaptă în fiecare an să vadă bucuria copiilor de a participa la viața parohiei.