Conferințe duhovnicești despre adolescență și frică în Regatul Unit

În săptămâna a treia din postul Sfintelor Paști, cu binecuvântarea IPS Serafim și IPS Iosif, pr. Athanasie Ulea însoțit de diaconul Ștefan Umbrărescu s-au aflat într-o vizită în Regatul Unit al Marii Britanii.

Vineri, 5 aprilie, însoțiți de alți clerici din Anglia, cei doi au participat la Sf. Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite la Mănăstirea Sf. Ioan Botezătorul din Essex unde s-au închinat la mormântul Sfântului Sofronie Athonitul de la Essex. În cea de-a doua parte a zilei, pr. Athanasie a susținut conferința „Adolescență, vulnerabilitate sau șansă. Aspecte psiho-duhovnicești ale perioadei de maturizare” la biserica românească din Watford, Regatul Unit, păstorită de pr. Florin-Daniel Marc.

Sâmbătă, 6 aprilie, părintele protosinghel a fost invitat să împărtășească cuvânt de folos despre „Teama și fricile noastre de toate zilele” la parohia Sf. Ioan Botezătorul și Sf. Mucenic Alban din Luton, păstorită de pr. Ioan Nazarcu. Tot aici, a doua zi, a participat alături de părinții slujitori ai acestei parohii, prezidând Sfânta Liturghie în cea de-a treia duminică din postul Sfintelor Paști.

În cuvântul de învățătură rostit după Sfânta Evanghelie, părintele Athanasie a accentuat importanța urmării lui Hristos în viața fiecăruia. Pentru aceasta este nevoie de voința liberă a omului, de lepădarea de sinele păcătos și asumarea crucii ca trăirea adevăratei iubiri jertfelnice. „Lepădarea de sine nu se referă la refuzarea propriilor nevoi sau dorințe sau chiar denigrarea propriei persoane, ci la renunțarea la dorințele păcătoase, la ideile sau visurile ce par personale, dar care sunt de fapt mirajul diavolului, amăgirea lui.” De aceea și asumarea crucii „nu este încreştinarea masochismului sau suportarea unor nedreptăți închipuite, ci tocmai bărbăția atât în lupta împotriva păcatului, cât și în asumarea consecințelor acestei lupte, respectiv asumarea consecințelor adevăratei mărturisirii și folosirea oricărei încercări și dureri pentru dezvoltarea duhovnicească”. Așa cum doar unul dintre tâlharii de pe cruce s-a mântuit, „esențial în toate este urmarea lui Hristos! Există și negare de sine autodistructivă sau luare a crucii spre pierzare, cum a făcut tâlharul nepocăit! Lepădare de sine sau asumarea crucii nu are valoare decât prin urmarea lui Hristos, prin urmărirea gândului Lui, prin primirea Duhului Lui!”

Duminica a treia din Postul Mare este dedicată cinstirii Sfintei Cruci.

A consemnat Diac. Marius Chelmu