Convocare la Conferinţa preoţească şi Adunarea eparhială 2016

COMUNICAT DE PRESĂ

Vineri, 6 mai 2016, va avea loc la Sediul Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale şi de Nord din Nürnberg conferinţa preoţească anuală prezidată de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim. La această conferinţă vor participa toţi PC Părinţi din cele 90 parohii şi filii ale Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului.

Tema conferinţei este „Educaţia religioasă a preotului în contextul culturii moderne”. Conferenţiarul invitat este Preacucernicul Părinte Constantin Necula, profesor de omiletică la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Sibiu şi autor a numeroase cărţi în domeniul cateheticii, omileticii şi dialogului dintre Teologie şi lumea contemporană.

Sâmbătă, 7 mai 2016, va avea loc la Centrul Eparhial din Nürnberg, Adunarea Eparhială a Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului, din care fac parte toți clericii şi câte doi reprezentanți mireni din fiecare parohie.

Programul va începe cu slujirea Sf. Liturghie de către Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim şi Preasfinţitul Părinte Episcop Vicar Sofian Braşoveanul, înconjuraţi de clericii Arhiepiscopiei, după care Înaltpreasfinția Sa va adresa celor prezenți un cuvânt de întâmpinare, iar apoi vor începe lucrările Sesiunii Ordinare a Adunării Eparhiale, cu următoarea ordine de zi:

  • Aprobarea Procesului verbal al Adunării din 2 mai 2015;

  • Raportul de activitate pastoral-misionar pe anul 2015;

  • Raportul Departamentelor: liturgic, educaţie şi cateheză, tineret, misiune şi tipărituri, asistenţă socială, penitenciare;

  • Raportul financiar pe anul 2015;

  • Planul de buget pe anul 2016;

  • Diverse.

Înaltpreasfințitul Părinte Serafim va avea o întâlnire cu caracter duhovnicesc și pastoral-misionar cu preotesele din Eparhie prezente la acest eveniment.

La finalul întâlnirii, Înaltpreasfinția Sa va trage concluziile celor prezentate și va face recomandări pastoral-misionare clericilor și mirenilor prezenți.

Secretariatul Arhiepiscopiei