Sfintele Paști și Învierea noastră, la Viena

Pr. Dr. Nicolae Dura

HRISTOS A ÎNVIAT! iată bucuria noastră!

Ȋnainte cu 110 ani românii ortodocşi din Austria şi-au aşezat Comunitatea lor sub ocrotirea „Sfintei Învieri – Zur Heiligen Auferstehung“. Şi ȋn acest an românii ortodocşi au prăznuit cu bucurie mare şi cu mult spor duhvnicesc cel mai mare praznic al Creştinătăţii.

La slujba de procesiune din noapte Sfintelor Paşti au participat numeroşi credincioşi din Viena şi ȋmprejurimi, dar şi veniţi de la 110 Km. sau cei care se aflau ȋn Viena ca turişti. La slujbă a luat parte şi Excelenţa Sa Domnul Bogdan Mazuru, Ambasadorul României ȋn Austria, ȋnsoţit de distinsa sa soţie şi de alţi diplomaţi. După slujba de la miezul nopţii s-a săvârşit şi Sf. Liturghie ȋn sala parohială, iar ȋn Duminica Paştilor am slujit Sf. Liturghie şi Vecernia cu citirea Evangheliei Ȋnvierii ȋn mai multe limbi. Numeroşi credincioşi au primit Sfânta Ȋmpărtăşanie. Cei prezenţi au ascultat mesajul pastoral trimis de către Ȋnaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim cu prilejul Paştilor.

Lunea Paştilor am avut bucuria să slujească, ȋn biserica Sf. Ap. Andrei din Viena, şi Preasfinţitul Părinte Episcop-Vicar Sofian de la München. PS Sa a ȋndemnat pe cei prezenţi să trăiască ȋn bucuria şi cu pacea aduse de Hristos-Domnul cel ȋnviat, să ȋnţelegem şi să experiem sensul ȋnalt al vieţii noastre trăită ȋn perspectiva ȋnvăţăturii Mântuitorului nostru, Biruitorul morţii şi al răului.
Ajută-ne, Doamne Iisuse, Cel ce ai ȋnviat din morţi să trăim cu bucurie şi spor mult duhvnicesc viaţa noastră ȋn duhul şi simţrea bunilor şi străbunilor noştri!

Foto: Arhit. Eugen Popa