Colinde și cadouri, de sărbătoarea Sfântului Nicolae, la Nürnberg

Miercuri, 6 Decembrie, românii ortodocși din Nürnberg au împărtășit bucuria sărbătorii unuia dinte cei mai iubiți sfinți ai creștinătății, Marele Ierarh Nicolae, împreună cu Mitropolitul Serafim, preoții și maicile de la Centrul Eparhial și corul „Academica Bucovina” din Câmpulung Moldovenesc. Colindătorii au înfrumusețat Liturghia arhierească, iar apoi au susținut un concert de colinde cu totul remarcabil, care a încântat pe toți cei prezenți.

Sărbătoarea Sfântului Ierarh Nicolae, Arhiepiscopul Mirelor Lichiei, a început de marți seara, cu slujba Privegherii cu Litia sfântului, moment de rugăciune și înălțarea imnelor de slavă în cinstea sfântului rămas în memoria tuturor ca învățător al credinței în vremea ereziei ariene, chip blândeții prin bunătatea care o împărtășea tuturor, învățător înfrânării prin renunțarea la averi și câștigarea bogățiilor cerești. La sfârșitul slujbei de seară, un grup de credincioși coordonați de doamna Doina Filippi, responsabila Școlii Parohiale, au împachetat cadourile făcute de credincioșii români din Nürnberg, constând în haine, jucării, alimente și alte produse necesare pentru a bucura 85 de bătrâni și 50 de copii dintr-un sat din Oltenia. Acțiunea lor, intitulată „De la suflet la suflet” sau „Cum să facem o bucurie cât să-ncapă-ntr-o cutie” are loc în Parohia Nürnberg și se va încheia sâmbătă, după serbarea de Sf. Nicolae organizată de parohie.

Miercuri dimineața, după slujba Acatistului Sfântului Nicolae, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, împreună cu preoții și diaconii catedralei mitropolitane și alți preoți de la parohii din apropiere au săvârșit Sfânta Liturghie arhierească, răspunsurile la slujbă fiind date de corala mixtă „Academica Bucovina” din Câmpulung Moldovenesc, condusă de prof. Emil Forfotă.

În predica sa, ÎPS Serafim a repovestit viața pilduitoare a Sfântului Ierarh Nicolae, care s-a învrednicit de mari harisme duhovnicești de la Dumnezeu, datorită marii sale bunătăți, motiv pentru care a intrat în memoria întregii umanități drept cel care aduce daruri tuturor celor care, la rândul lor buni fiind, se fac vrednici de daruri.

Sfânta Liturghie s-a încheiat cu un parastas săvârșit întru pomenirea Majestății Sale, Regele Mihai al României, trecut la Domnul în 5 decembrie, precum și întru pomenirea tuturor celor adormiți din familiile celor prezenți la slujbă.

Românii din Nürnberg au participat cu trupul, mintea și inima la concertul minunat al coralei „Academica Bucovina”, care i-a purtat pe toți în cer, după cum a menționat Mitropolitul Serafim în cuvântul său de mulțumire, menționând că primii colindători din Nürnberg, în acest an, sunt distinșii oaspeți bucovineni.

Sărbătoarea s-a încheiat cu o agapă oferită de maicile de la Centrul Mitropolitan și un grup de credincioase din Nürnberg, în cinstea distinșilor oaspeți, aflați în drum către Baden-Baden, acolo unde vor participa la un concurs coral internațional.

Corala mixtă Academica-Bucovina a luat ființă în anul 2004 sub îndrumarea profesorului Emil Forfotă, continuând îndelungata tradiție a coralei bărbătești Bucovina, înființată în 1979. Repertoriul coralei cuprinde piese românești și internaționale din muzica clasică, religioasă și folclorică. Coriștii au evoluat în numeroase spectacole și festivaluri din România și din străinătate.