Corul preoțesc „Te Deum Laudamus” în concert la Viena

 Cântare ortodoxă românească în Domul „Sf. Ștefan” din Capitala Austriei

 Renumitul cor din Bucuresti „Te Deum Laudamus” a concertat ȋn catedrala Sf. Ştefan din Viena ȋn seara zilei de 24 aprilie cântând ȋn special imne pascale. Ȋn această zi am prăznuit pe Sfinţii Ierarhi: Ilie Iorest, Simion Ştefan şi Sava Brancovici ai Transilvaniei şi pe Sf. Iosif al Maramureşului. Domul era frumos ȋmpodobit cu flori fiindcă ȋn această zi se ȋmplineau 870 de ani de la sfinţirea acestei catedrale.

Aflat într-un turneu de concerte în Slovenia și Austria, corul preoțesc „Te Deum Laudamus” din București a poposit și în mijlocul comunității românești din Viena, încântând atât pe cei plecați departe de casă, cât și pe numeroșii auditori austrieci care au fost prezenți la concertul excepțional din Domul „Sf. Ștefan”.

Între cei prezenți la concert s-a numărat Pr. Prof. Univ. Dr. Rudolf Prokschi, care a salutat ȋn numele gazdelor corul şi pe cei prezenţi. Alături de cei aproximativ 200 de ascultători ȋn dom au fost şi Preoţii: Prof. Univ. Dr. Mihai Săsăujan de la Facultatea de Teologie din Bucureşti şi slujitorii altarului Bisericii Sf. Ap. Andrei din Viena: Dr. Nicolae Dura şi Drd. Emanuel-Ştefan Nuţu.

Dirijorul corului este Pr. Prof. Univ. Dr. Matei Zaharia, de la Facultatea de Teologie din Bucureşti. Corul a interpretat – cu multă măiestrie şi profesionalism – următoarele piese muzicale:

1. Fie, Doamne, mila Ta spre noi – de Gheorghe Danga; (Oh Herr, Dein Erbarmen sei mit uns!)
2. Hristos a înviat! de preot Ion Popescu Runcu; (Christus ist auferstanden!)
3. Doamne, buzele mele, de Sabin Drăgoi; (Herr, meine Lippen…)
4. Răspunsuri Mari, de Gheorghe Danga; (Grosse Antworten)
5. O, Sacrum Convivium, de Lodovico Grossi da Viadana;
6. Sanctus, de Friederich Silcher;
7. Dank, sei, Dir Herr! de Georg Fr. Händel
8. Lăudați pre Domnul! de Gheorghe Danga (Lobet Ihr Menschen den Herren).
 
După ascultarea acestor imne religioase o enoriaşă a Parohiei noastre şi-a exprimat bucuria şi mulţumirea că a ascultat acest cor minunat ȋn vestita catedrală din inima capitalei muzicii.
Coriştii au vizitat Biserica Sf: Ap. Andrei, Cimitirul Central unde se află mormintele unor mari compozitori vienezi şi alte obiective importante din Viena.

relatare preluată de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române Viena