Sfinţii militari comemoraţi la Academia militară austriacă

În data de 26 aprilie, la Academia militară tereziană (Alma Mater Theresiana) din Wiener Neustadt – singura şcoală superioară de formare a ofiţerilor armatei federale austriece şi cea mai veche academie militară din lume – s-a desfăşurat un simpozion închinat Sfântului Mucenic Gheorghe.  Conferinţa inagurală a fost susţinută de pr. prof. dr. Ioan Moga (Viena).

La evenimentul organizat de Institutul „Religion und Frieden” au participat toţi deţinătorii ordinului „Sf. Gheorghe” acordat de Episcopia militară romano-catolică din Austria, în mare parte ofiţeri activi şi în rezervă. Oaspete de seamă a fost episcopul militar Werner Freistetter. Conferinţa inagurală a fost susţinută de pr. prof. dr. Ioan Moga care a vorbit despre „Sf. Mare Mc. Gheorghe şi alţi Sfinţi militari în Biserica Ortodoxă”. Părintele Ioan a comemorat la începutul conferinţei şi jertfa străbunicului său, Ioan Moga (răposat în sept. 1915) şi a altor nenumăraţi militari români ortodocşi transilvăneni, soldaţi ai armatei imperiale austro-ungare, care au murit în Primul Război Mondial, fiind întăriţi pe front de o credinţă şi o evlavie remarcabile. De asemenea, dânsul a vorbit despre relevanţa iconografiei şi a imnografiei ortodoxe în înţelegerea cultului sfinţilor militari, precum şi despre faptul că ei sunt cinstiţi de Biserică prin prisma virtuţilor lor creştineşti: mărturisirea adevărului, răbdarea în suferinţă, curajul în asumarea Crucii. Termenii militari (lupta, platoşa, pavăza) sunt folosiţi în spiritualitatea ortodoxă ca simboluri ale războiului duhovnicesc pe care fiecare om îl are de purtat împotriva patimilor, a păcatului şi a gândurilor rele.