Pomenirea Eroilor Români înmormântați la Viena

Hristos a înviat! – cu imnul Sfintelor Paşti pomenind şi eroii

Cu prilejul „Zilei Veteranilor”, Ambasada României în Republica Austria a organizat, la 26 aprilie 2017, o ceremonie de comemorare a militarilor români căzuţi în luptă pe teritoriul Austriei, şi înmormântaţi în Cimitirul Central din Viena.

La monumentul Eroilor Români au depus coroane de flori E.S. Bogdan Mazuru, Ambasadorul României în Republica Austria, col. i.G. Horia-Emanuel Mocioc, ataşatul apărării, militar şi aero al României în Austria, Inginer Otto Jaus şi Prof. Dieter Winkler, din partea organizaţiei „Crucea Neagră Austriacă – îngrijirea mormintelor de război”.

Serviciul religios, de pomenire a Eroilor Români, a fost oficiat de către P.C. Părinte Dr. Nicolae Dura, preot-paroh al comunităţii românești din Viena. La ceremonie au participat reprezentanţi ai autorităţilor locale, diplomaţi din cadrul Ambasadei României şi membri ai Diasporei române.

Dumnezeu să-i odihnească pe eroii şi martirii neamului nostru şi memoria lor să fie binecuvântată !

relatare preluată de pe pagina Facebook a Parohiei Ortodoxe Române Viena