Corul Tronos, la finalul concertelor dedicate Sfinților Martiri Brâncoveni în Arhiepiscopia noastră

În Duminica a 26-a după Pogorârea Duhului Sfânt, Catedrala mitropolitană din Nürnberg a fost neîncăpătoare pentru credincioșii ortodocși, veniți în număr mare cu ocazia concertului grupului psaltic „Tronos” al Patriarhiei Române și a hirotoniei părintelui Sebastian Schipor, pentru noua parohie românească din Dresden.

 

 La invitația Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, grupul psaltic „Tronos” al Catedralei Patriarhale din București a susținut un turneu de muzică religioasă dedicată Martirilor Brâncoveni, știut fiind faptul că Mitropolie Germaniei, Europei Centrale și de Nord se află sub oblăduirea Sfântului Voievod și a familiei sale –martiri ai neamului românesc – încă de la înființarea sa,  din 1994. Cu acest prilej, psalții conduși de Arhid. Dr. Mihai Bucă, protopsaltul Catedralei Patriarhale, au încântat – pe parcursul a trei zile din penultima săptămână a lunii noiembrie – pe românii de la parohiile din Würzburg, München, Mannheim și Stuttgart. Programul de concerte a inclus, pe lângă imnele în cinstea Sfinților Brâncoveni și, în mod deosebit, Balada Sfinților Brâncoveni, mai multe colinde, prin ele marcând apropierea sfintelor sărbători ale Nașterii Domnului.

Duminică, 23 noiembrie, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească împreună cu un sobor de preoți și de diaconi, hirotonind întru preot pe părintele Sebastian Vasile Schipor și încredințându-i acestuia misiunea de a întemeia o parohie în orașul Dresden. Cu această ocazie, mai bine de 50 de credincioși români din Leipzig și Dresden au sosit de la mare depărtare, fiind de față la momentul festiv prin care se intensifică activitatea misionară printre românii din Germania de Est.

Răspunsurile liturgice au fost date de grupul Tronos, care au bucurat pe liturghisitori și pe credincioși cu armoniile bizantine și au psalmodiat la momentul împărtășirii cu Sfintele Taine. După încheierea Sfintei Liturghii, psalții de la Patriarhie au repetat concertul susținut în Germania și în catedrala de la Nürnberg, întorcându-le inimile românilor ortodocși către memoria martiriului petrecut acum 300 de ani în Constantinopol, continunând cu interpretarea unor colinde, alternând melodii vechi și reînviate cu versuri binecunoscute. Concertul s-a încheiat cu colinda „O, ce veste minunată”, când vocile celor zece psalți și cele ale credincioșilor din biserică s-au unit în versul „Astăzi s-a născut Cel făr‘-de-nceput”.

Evocând cântarea îngerească din rai, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a mulțumit părintelui Arhid. Mihai Bucă și psalților veniți de la București, rememorând martiriul Sfinților Brâncoveni și arătând că aceste exemple de statornicie în credință și de nesocotire a averilor pământești trebuie să fie urmate de credinciosul ortodox, pe care trebuie să îl caracterizeze mărturisirea și milostenia. Acest concert, a afirmat Ierarhul, poate fi înțeles ca o încununare artistică a douăzeci de ani de activitate misionară printre ortodocșii români din centrul Europei.

În încheiere, cei prezenți au participat la o agapă, unde cântarea tradițională românească a întregit o zi de înaltă ținută muzicală.

Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului și personalul de la Centrul Eparhial mulțumește corului „Tronos” pentru osteneală, dragoste și dăruire, așteptând o nouă vizită cât mai curând.