Sărbătoarea Sfântului Andrei la Würzburg

Parohia „Sf. Ap. Andrei“ din Würzburg şi-a sărbătorit în 30 noiembrie ocrotitorul, bucurându-se de prezența și binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord și vizita oaspeților de la mai multe parohii românești din Germania. 

 

 Pregătirea pentru sărbătoarea Apostolului ocrotitor al României a început din seara de sâmbătă, când alături de Ierarhul locului și de părintele paroh, PC protosinghel Ghelasie Păcurar, credincioşii ortodocși au participat la Taina Sfântului Maslu, împărtășindu-se și de cuvântul de învățătură al Înaltpreasfinției Sale.

În ziua sărbătorii, care a coincis cu duminica a 30-a după Rusalii, Mitropolitul Serafim a săvârșit Sfânta Liturghie arhierească alături de părinții slujitori din Würzburg și de alți părinți invitați, iar după cântarea Heruvicului a hirotonit întru preot pe diacolui Cosmin Stan, încredințându-i misiunea de a organiza o nouă parohie românească în orașul Mönchengladbach, din landul Nordrhein-Westfalen.  

După împărtășirea credincioșilor prezenți, Înaltpreasfinția Sa a ținut un cuvânt de învățătură în care, explicând Evanghelia zilei (pilda dregătorului bogat, Ev. Luca 18, 18-27), a îndemnat pe credincioși să nu își lipească inima de bogății. Totodată a sfătuit pe cei prezenți să nu-și uite de propria identitate și să sprijine pe cei rămași în țară, care se află în situații materiale dificile. De asemenea, a mulțumit părintelui arhimandrit Gregor Hohmann de la Institutul Bisericilor Orientale din Würzburg, pentru găzduirea timp de două decenii a parohiei românești în capela institutului. Părintele Protosinghel Ghelasie Păcurar, parohul comunității românești din Würzburg a mulţumit ierarhului pentru părinteasca cercetare, precum și celor care s-au ostenit să vină de la mari depărtări pentru a se uni întru bucurie la sărbătoarea parohiei.  La agapa organizată după Sfânta Liturghie, Camelia și Florin Țârlea, binecunoscuți în parohiile din Germania pentru talentul lor muzical excepțional, au întreținut atmosfera cu un concert de colinde şi cântece tradiţionale.