Cei mai tineri patru creştini din parohia Kassel

După sărbătoarea Intrării în Biserică a Maicii Domnului, în data de 22 noiembrie, la sâmbăta praznicului Sfinților Apostoli Filimon, Onisim și Arhip, Înaltpreasfinția Sa Serafim, Mitropolitul român al Germaniei, Austriei și Luxemburgului, a săvârșit Sfânta Liturghie baptismală în parohia Bunavestire din Kassel, botezând cu această ocazie patru prunci.

 La slujba religioasă a participat și Pr. Iosif-Cristian Rădulescu, paroh al parohiei Sfânta Treime din Düsseldorf și protopop al Landului Nordrhein-Westfalen.

Cu ocazia primei vizite pastorale în această parohie, înființată în luna aprilie 2014, în cuvântul de învățătură Părintele Mitropolit a încurajat tânăra comunitate în eforturile ei de a păstra și cultiva identitatea ortodoxă, de a mărturisi prin cuvânt și faptă spiritualitatea lor de români ortodocși. Postul, elementul central al pregătirii duhovnicești pentru praznicul Nașterii Domnului, trebuie însoțit de rugăciune și milostenie, de pocăință în Taina Sfintei Spovedanii și de participare constantă la Sfânta Liturghie. Prin sprijinirea proiectelor sociale ce au ca beneficiari persoane defavorizate din România, creștinii ortodocși români care lucrează în străinătate își împlinesc datoria sfântă față de țară.

 Mărturisindu-și bucuria de a fi botezat pentru prima data în patruzeci de ani de preoție patru prunci deodată, Înaltul ierarh a îndemnat pe fiecare credincios să actualizeze și să trezească în suflet harul Sfântului Botez primit în pruncie, să-l facă din nou lucrător prin curăție și lucrarea virtuților creștine.

Pr. Dr. Ovidiu Ioan