Credincioși din Viena – „pelerini acasă”, la București și în împrejurimi

 La împlinirea unui deceniu de la sfinţirea Bisericii „Învierea Domnului și Sfântul Apostol Andrei” din Viena, un grup de credincioși ai acestei parohii, însoțit de preotul paroh, părintele Nicolae Dura, vicar pentru Austria, au participat la un pelerinaj în București și împrejurimi, în perioada 16-26 iunie. Pelerinii au primit binecuvântarea Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, care i-a primit la Reședința Patriarhală.

Membrii grupului au fost toţi tineri de diferite vârste, de la 5 ani până la 89 de ani și au participat la acest pelerinaj cu ajutorul agenției de pelerinaje „Basilica” a Patriarhiei Române.
Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României a primit şi a binecuvântat grupul de pelerini și a manifestat bucuria pentru menținerea identității românești în diasporă prin „bogata activitate” desfășurată de comunitatea parohială şi a felicitat organizarea acestui pelerinaj. Am avut întâlniri şi dialoguri cu: Înaltpreasfinţitul Părinte Arhiepiscop şi Mitropolit Nifon, cu Pr. Prof. Dr. Constantin Coman, poeta Ana Blandiana, profesorul Constantin Cornel Ciomâzgă, cu distinsa familie Pr. Viorel Cioroba, cu stareţi şi stareţe, dar şi cu monahi, preoţi, fraţi şi surori de acasă.


Am avut şansa şi bucuria de a revedea sau a cunoaşte din frumuseţile de acasă:
Ne-am închinat şi am cinstit moaşte ale sfinţilor: Dimitrie cel Nou, Ocrotitorul Bucureştiului, Împăraţii Constantin şi Elena, Ierarh Nicolae, Brâncoveni, Nectarie, Spiridon, Filofteia, Nifon, Paraschiva, Haralambie, Calinic de la Cernica ş.a. Ne-am închinat şi am simţit atmosfera de trăire şi har din minunatele noastre mănăstiri: Radu Vodă, Stavropoleos, Mihai Vodă, Cernica, Snagov, Căldăruşani, Pasărea, Ţigăneşti, Ciorogârla, Curtea de Argeş, Nucet, Dealu, Viforâta, Caraiman, Sinaia ş.a.
Am văzut şi ne-am rugat în Bisericile: Catedrala Patriarhală, şantierul Catedralei Mântuirea Neamului, Bucur Ciobanu, Spiridon cel Nou, Cotroceni, Silvestru, Kreţulescu, Antonie, Gheorghe cel Nou, Dumitru Poştă, Armenească, Drăgănescu (pictată de Pr. Arsenie Boca), ca şi minunatele şi valoroasele Biserici Domneşti Catedralele Arhiepiscopale din Curtea de Argeş şi din Târgovişte. Am admirat cu emoţie sacră biserici vechi şi picturi de 600 de ani, dar şi unele noi împodobite de sutele de creştini ortodocşi ce participă evlavios la sfintele slujbe.
Am vizitat şi Palatele: Patriarhiei, Parlamentului, Peleş şi Ateneul Român.
Am ajuns şi am făcut rugăciuni de pomenire la mormintele unde aşteaptă învierea cea de obşte: părinţii: Dumitru Stăniloae, Constantin Galeriu, Sofian Boghiu, Nicolae Necula, dar şi la marii noştri oameni de cultură şi simţire românească: Mihai Eminescu, Ion Luca Caragiale, Liviu Rebreanu, George Coşbuc, George Călinescu, Petre Ispirescu, Panait Istrati, Nicolae Labiş, Ion Minulescu, Nicolae Iorga, Constantin Istrate, Theodor Aman, George Bacovia, Ion Barbu, Nichita Stănescu, Marin Preda, Aristide Buhoiu, Toma Caragiu, Henri Coandă, N. D. Cocea, Corneliu Coposu, Ovid Densusianu, Ion Dolănescu, Dimitrie Gusti, Spiru Haret, Nae Ionescu, Iorgu Iordan, Ştefan Octavian Iosif, Lia Manoliu, Alexandru Macedonski, Hortensia Papadat-Bengescu, Theodor Pallady, Gică Petrescu, Amza Pellea, Camil Petrescu, Cezar Petrescu, Dem Rădulescu, C. A. Rosetti, Maria Tănase, Ionel Teodoreanu, Traian Vuia, Aurel Vlaicu şi geniala pianistă română vieneză Mihaela Ursuleasa.
Acest pelerinaj a evidenţiat necesitatea comuniunii credincioșilor din țară cu cei din diaspora, pentru a mărturisi în mod unitar și dinamic Ortodoxia străbună. Am reuşit, în şapte zile, să vedem perle ale spiritualităţii noastre ortodoxe şi româneşti, dar să şi şimţim şi să trăim bucuria şi frumuseţile de acasă din câmpia Bărăganului până la zăpada de pe platoul Bucegilor la 2.212 m. altitudine: la Crucea eroilor, la Babele supranumite „Altarele ciclopice din Caraiman” şi la Sfinx. Acest pelerinaj a fost trăit şi simţit ca o pagină reală de istorie a neamului şi a Bisericii noastre.
Felicitări alese pelerinilor, dar şi celor care ne-au ajutat la buna reuşită a reîntâlnirii noastre cu acel dor de acasă.
Slavă lui Dumnezeu, Cel în Treime preaslăvit, pentru acest pelerinaj binecuvântat şi cu mult folos duhovnicesc!

Pr. Dr. Nicolae Dura, Viena

Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena.