„Haină de sărbătoare” – Eveniment dedicat satului românesc, la Viena

În data de 30 iunie, de duminica Sfinților Români, la Parohia „Sf. Antonie cel Mare” din Viena, păstorită de pr. prof. dr. Ioan Moga, s-a desfășurat un eveniment de amploare dedicat Anului omagial al satului românesc. Evenimentul a cuprins o expoziție inedită cu peste 25 de costume populare românești vechi (început de sec. XX, diferite regiuni etnografice), muzică românească, o conferință și ateliere pentru copii și adulți.

Costumele, aduse special din România (colecția privată Andreia Sachelia), au fost expuse în biserica „Sf. Antonie”. Expoziția a fost însoțită de muzică din folclorul românesc și de compozitori români interpretată de mezzosoprana Iuliana Carolina Astanei, pianista Justina Lorelei Petrescu și violonistul Tudor Andrei, o conferință despre istoria și semnificația portului popular susținută de Andreia Sachelia, precum și 5 ateliere pentru copii și adulți, dedicate artei populare românești: ateliere de modelat în lut, de sculptat în lemn, de pictat pe ceramică, de cusături românești și de povestit. Atelierele au fost pregătite și conduse de dr. Mirela Weber-Andreșcov, Dana Orelețchi, Nicoleta Lezic, Claudia Șuta, Ana Plaidl și Ilie Orelețchi. În plus, toți cei prezenți s-au bucurat de ospitalitatea culinară românescă și au putut participa la o tombolă (organizată de Ana Toth). S-au servit cozonaci și alte produse românești de casă, pregătite și servite cu multă dragoste de Lili Jitariuc, Daniela Angin, Laura Munteanu, Diana Terebesy, Maria Ilieșu, Nicoleta Hârcă, Maria Pârvu și alte doamne din parohie. De asemenea Mădălina Cibu a realizat o prezentare cu impresii fotografice din România.

Tema întregului eveniment a fost „haina de sărbătoare“. Prin accentuarea frumuseții unice a portului popular sărbătoresc, prezbitera Patricia Moga, organizatoare evenimentului, a dorit să ajute enoriașii români din Viena, dar și pe oaspeții austrieci, să redescopere legătura dintre credință și arta frumosului, delimitarea de kitsch și educarea simțului pentru simplitatea tradiției satului românesc.

La rândul ei, Andreia Sachelia a subliniat în conferința sa legătura seculară dintre Sf. Liturghie și cămașa populară de sărbătoare.

Evenimentul s-a bucurat de o prezență numeroasă. Au participat reprezentanți ai autorităților românești (printre care domna Florentina Bălășoiu, coordonator al secției consulare din Viena), artiști, etnografi și studenți.

Știre și imagini preluate de pe pagina de internet sfantonie.at