Daruri de Crăciun pentru copii și familii sărace, de la credincioșii Parohiei Würzburg

În preajma Crăciunului, preotul paroh și credincioșii Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg au încheiat o acțiune filantropică prin care au fost ajutate 100 de familii sărace din județul Constanța, precum și 100 de copii din județul Vaslui, fiecare primind pachete cu alimente și produse neperisabile. Acțiunea s-a desfășurat în colaborare cu Arhiepiscopia Tomisului și Episcopia Hușilor.

În 15 decembrie, IPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, împreună cu P. Cuv. Protosinghel Ghelasie Păcurar, parohul Parohiei ortodoxe românești „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg, au oferit 100 de pachete cu alimente neperisabile, produse specifice de Crăciun și produse de igienă persoanelor vârstnice din localitățile Ciocârlia de Jos, Cobadin și Viișoara. Activitatea a fost realizată cu sprijinul enoriașilor parohiei românești din Germania și ajutorul elevilor de la Seminarul Teologic Ortodox „Dionisie Exiguul” Constanța, coordonați de către Pr. Gabriel Mitroi, Pr. Ionel Cojocea, Pr. Vasile Emilian Boarță, Diac. Marius Chirugu, Ionel Vacaru. Acțiunea face parte din cadrul proiectului „Dăruim Bucurie” al Asociației „Samarineanul Milostiv”, inițiat și coordonat de către Chirugu Gianina.

Tot în această perioadă, părintele Ghelasie împreună cu credincioșii au sprijinit financiar Caravana „Dar de Crăciun”, proiect filantropic inițiat de PS Ignatie, Episcopul Hușilor, adresat copiilor din satele sărace ale județului Vaslui. Din colecta realizată la Würzburg au fost dăruite 100 de cadouri copiilor din această parte a țării.