Două comunități ortodoxe române din Austria de Sud s-au reorganizat administrativ prin aprobarea noului statut

În data de 12 decembrie, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și cu implicarea părintelui vicar dr. Nicolae Dura, s-a convocat Adunarea generală a Comunității Ortodoxe Romane din Austria de  Sud, landurile Stiria (Steiermark) și Carintia (Kärnten). Ședința s-a desfășurat  în  biserica  Parohiei  ortodoxe  române  „Sf.  Arh.  Mihail  și Gavriil“ din orașul Knittelfeld.

La Adunare au fost prezenți preoții parohi ai celor 5 parohii (Graz, Knittelfeld, Gleisdorf, Bruck  an  der  Mur  /Kapfenberg  și  Klagenfurt)    din  aceste  două  landuri austriece, însoțiți de membrii Consiliilor Parohiale pe care le conduc.
În  total,  la  întâlnire  au  participat  38  de  persoane. Scopul principal al Adunării a fost discutarea finală și aprobarea noului statut al acestor comunități ortodoxe romane care au făcut parte  până  în  prezent  dintr-o  singură  Comunitate  Ortodoxă  Română  „la  Sfânta  Înviere“, recunoscută din anul 1967 ca și corporație de drept public (KdöR). Noul statut a fost conceput în ultimii ani, în urma mai multor întâlniri dintre Mitropolitul Serafim și preoții parohiilor ortodoxe române din Austria. Textul  s-a redactat având avizul atât al experților în drept canonic bisericesc cât și ai reprezentanților Oficiului pentru culte ai statului austriac.
Părintele vicar dr. Nicolae Dura a explicat necesitatea unei organizări administrative mai eficiente  prin  descentralizare și prin  întemeierea  mai  multor  Comunități  în  Austria,  care să cuprindă  teritorii  mai  mici.  În  ultimii  25  de  ani,  comunitatea  ortodoxă  română  a  crescut semnificativ ajungând astăzi, de la două parohii la începutul anilor 1990 (la Viena și Salzburg),  la    un număr 25  de  parohii  și filii,  dintre  care  8  având  Biserica  proprie  (aici  socotindu-se  și viitoarea biserică ce se va înălța în Klagenfurt, Carintia a cărei piatră de temelie s-a așezat în data de 26 octombrie 2021).
Această  necesitate  de  reorganizare  a  fost  subliniată și  de  IPS  Sa,  Părintele  Mitropolit Serafim în cadrul Adunării generale a Comunității Ortodoxe Romane din Viena, Austria de Jos și  Burgenland,  din  data  de  7.11.21,  accentuând  realitatea  unui  număr  crescut  de  români ortodocși trăitori în Austria.
Pr. vicar dr. Nicolae  Dura  a  dat  citire  statutului,  iar  toți  cei  prezenți  au  putut  face comentarii sau aduce ultime îmbunătățiri. Luându-se  în  calcul  complexitatea  bugetelor  de finanțare  privind  viitoarele  biserici  ce  se  vor  construi  în  Klagenfurt  (Carintia)  și  Gleisdorf (Stiria) s-a hotărât înființarea a doua comunități separate pentru fiecare Land în parte. În acest sens,  Adunarea  a  votat,  cu  33  de  voturi  pentru,  unul  împotriva  și  patru  abțineri,  formarea comunităților ortodoxe române pentru fiecare Land în parte. Astfel s-au format doua comunități distincte:  Comunitatea  Ortodoxa  Română  „la Sfânta Înviere“  din  Carintia  cu  sediul  în Klagenfurt, Flughafenstr. 9-11 si Comunitatea Ortodoxă Română „la Sfânta Înviere“  din Stiria cu sediul în Knittelfeld, Kapuzinerplaz 4.  Noul statut al acestor două comunități  a fost apoi votat în unanimitate. Statutul menționează    că  ambele  comunități  sunt  parte  integrantă  a  Vicariatului  ortodox  român  din Austria aflat sub jurisdicția  Arhiepiscopiei  Ortodoxe  Române  a  Germaniei,  Austriei  și Luxemburgului care se află în comuniune canonică cu Patriarhia Română.
În  continuare  s-au  votat  președinții  și vicepreședinții  noilor  comunități.  Astfel,  pentru Comunitatea Ortodoxă Română din Carintia a fost propus și votat în unanimitate președinte Pr. Mag. Visarion Viorel IPATI(parohul din Klagenfurt) iar vicepresedinte – dl. George Covalec (epitropul parohiei din Klagenfurt).  Pentru Comunitatea Ortodoxă Română din Stiria președinte a fost propus și ales Pr. Mag. Ioan Cristian Greucean (parohul din Knittelfeld), iar vicepreședinte – Pr. Cătălin Horvath (parohul din Gleisdorf), după ce părintele Nicolae Vîlcea din Graz a renunțat la propunerea de a ocupa una din cele două funcții onorifice.
Către sfârșitul ședinței s-au alăturat și doi oaspeți de onoare din regiune: preotul romano-catolic din Knittelfeld, Mag. Rudolf Rappel și primarul orașului, Dl Harald Bergmann. Preotul catolic a pus accent pe cuvintele Mântuitorului: „Ca toți să fie una” (Ioan. 17, 21) menționând că, în percepția sa, colaborarea interconfesională trebuie să funcționeze pe baza principiului ”unitate în diversitate”. Un valoros semn în acest sens este faptul că biserica ordinului capucin a devenit casă de rugăciune pentru românii ortodocșii din Knittelfeld, iar icoana „Cinei celei de Taină”, de pe iconostasul frumos ornat, este pictată de o credincioasă catolică.
La  propunerea  pr.  vicar  dr.  Nicolae  Dura,  la  Adunare  s-au  discutat și decis o serie de măsuri pentru combaterea crizei ecologice cu care se confruntă planeta. 

 

 Pr. Mag. Visarion Viorel Ipati