Un deceniu de binecuvântări duhovnicești și materiale la Negrești

În 17 decembrie 2021 la Negrești (jud. Vaslui) s-a desfășurat Festivalul de colinde „Hristos se naște, Slăviți-L!”, ajuns la ediția a X-a. O mare binecuvântare duhovnicească a fost cu toți cei prezenți la acest eveniment, toți invitații mulțumind lui Dumnezeu și Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, precum și celorlalți care aduc bucurii și binecuvântări copiilor pentru darurile pământești, toți copiii prezenți primind daruri, dar și cerești, fiindcă toți am fost convinși că Dumnezeu ascultă rugăciunile și aduce binecuvântări atât în cazul celor în nevoi, dar și pentru dăruitori.

Din partea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim al Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord și a donatorilor dragi din această Mitropolie Ortodoxă, au fost împărțite în această ocazie, dar și înainte și ulterior după eveniment, peste 300 de pachete pentru copii, pentru cei prezenți la eveniment, chiar și pentru cei care  locuind prin satele dimprejur  nu au putut ajunge, la care se mai adaugă, și alte zeci de pachete cu daruri de Sfânta sărbătoare a Nașterii Domnului, special făcute pentru bătrânii singuri și nedeplasabili  din zona orașului Negrești.
    Festivalul de colinde „Hristos se naște, Slăviți-L!”, a debutat în urmă cu un deceniu când Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a vizitat această zona săracă a Moldovei, orașul Negrești fiind declarat la acea vreme, polul sărăciei din România, iar sufletul și inima i-au fost atinse de dorința de a ajuta necondiționat și pe nevoiașii din această parte a României, cu toate greutățile și obstacolele, depășite cu multe rugăciuni  înălțate către Dumnezeu, astfel că  lună de lună, așa cum am scris, de peste zece ani, binecuvântările de la Dumnezeu către cei în nevoie au venit constant, prin campania susţinută pe pagina de Internet și de Facebook ale Mitropoliei, cât și pe pagina de Facebook „Burse pentru copiii săraci din Moldova”, prin credincioșii ortodocși din Parohiile din Germania, Austria și Luxemburg, care dăruiesc cu toată inima, dorind binele copiilor din această parte a țării.
Cert este că de aproximativ zece ani copiii din zona orașului Negrești au beneficiat constant de programul „Burse pentru copiii săraci din Moldova”, de susținere financiară, de hrană caldă, de rechizite școlare,  de haine și îmbrăcăminte, de alimente, de cadouri de sărbători, de vacanțe școlare, an de an, grupuri de copii mergând la mare sau la munte, de programe muzicale și de învățământ s-au apropiat de Dumnezeu și au găsit în Biserica Ortodoxă un sprijin constant și necondiționat, cunoscându-L și apropriindu-se  mai mult de Dumnezeu, ei și familiile lor.
Și în acest an, 2021,  Festivalul de colinde „Hristos se naște, Slăviți-L!” s-a desfășurat cu susținerea și binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim al Mitropoliei Ortodoxe Române  a Germaniei, Europei Centrale și de Nord,  binecuvântarea Preasfințitului Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor și a Părintelui Protopop Adrian Chirvasă de la Protopopiatul Vaslui, prezent la eveniment,  sprijinul din străinătate al donatorilor proiectului „Burse pentru copii săraci din Moldova”, Parohiei Ortodoxe „Pogorârea Sfântului Duh”  Negrești, reprezentată de părintele Ioan Cucu, doamna profesoară Doinița Mihai, coordonatoarea programului filantropic din orașul Negrești, și nu numai, destinat copiilor și familiilor aflate în dificultate, intitulat „Burse pentru copii săraci din Moldova”, Primăriei orașului Negrești, reprezentată de domnul primar Cristinel Rusu, alături de dragi profesori și învățători voluntari care au încurajat copiii să învețe și a cânta frumoasele colinde creștine și, nu în ultimul rând, cu binecuvântata prezență a copiilor care vestesc an de an, cu credință, nașterea Mântuitorului,  care au cântat cu emoții sincere și bucurie curată colinde creștinești spre slava Mântuitorului nostru Hristos.

Părintelui Protopop Adrian Chirvasă de la Protopopiatul Vaslui, prezent la eveniment, în cuvântul de deschidere al Festivalului a mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim al Mitropoliei Ortodoxe Române  a Germaniei, Europei Centrale și de Nord,  în numele Episcopiei Hușilor și a Preasfințitului Părinte Episcop, Ignatie al Hușilor pentru misiunea pe care o susține în această zonă a Negreștiului și pentru foarte multe daruri pe care le aduce și pentru că îi ajută pe foarte mulți copii ca să continue anii de școală și să nu abandoneze școala, vorbind și despre importanța colindului care reprezintă un mijloc de apropiere de Dumnezeu, împlinindu-se un lucru tainic foarte profund și foarte important, prin aceste Festivaluri, pregătindu-se locașul pentru a-l primi pe Hristos în viața noastră ca persoană și în viața societății, întărindu-se temelia credinței, îndemnându-ne să ne străduim să păstrăm nuanța sănătoasă a credinței care ne leagă de persoana Mântuitorului Hristos și sp ținem cât se poate de sănătos și cu foarte multă vigoare la credința noastră, să păstrăm atmosfera corectă de Crăciun care are în centrul ei nașterea Mântuitorului  Hristos pentru noi și a noastră mântuire, aducând foarte multă lumină de la Hristos.
Un cuvânt plin de învățătură l-a susținut și părintele Ioan Cucu, preotul paroh al Parohiei ortodoxe  Negrești 1 prin intermediul căreia Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim al Mitropoliei Ortodoxe Române  a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, implementează programul în viața copiilor, tuturor elevilor școlari, de la toate unitățile de învățământ din zona orașului Negrești, cu scopul ajutorării celor în nevoie, încurajându-i pe toți cei prezenți ca atunci când vor avea familii să facă și ei la rândul lor aceleași lucruri și gesturi frumoase, să treacă peste orice obstacol, pentru că dragostea lui Dumnezeu să dăinuiască și în viitorul neamului românesc și al țării, pentru a duce mai departe zestrea din străbuni a neamului românesc, deci și tradițiile de Crăciun, colindul sfânt și bun, ca mijloc de exprimare a iubirii și recunoștinței față de Dumnezeu pentru darul dumnezeiesc al întrupării Mântuitorului Hristos, făcând o descriere a importanței colindului românesc, încheind cu mulțumiri la adresa lui Dumnezeu, Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim și fraților noștri iubiți din Germania,  donatorilor care susțin acest proiect, asigurându-i pe toți că sunt purtați în suflet și inimă, dorind sărbători fericite și La Mulți Ani binecuvântați.
Au mai susținut alocuțiuni: primarul orașului Negrești, care a asistat pe parcursul întregului eveniment,  care a adus mulțumiri din suflet mulțumit Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim al Mitropoliei Ortodoxe Române  a Germaniei, Europei Centrale și de Nord care susține astfel de lucruri frumoase la Negrești, amintind despre credința pe care trebuie să o avem cu toții, a urat succes, a urmat domnul prof. Vasile Mariciuc, consilierul președintelui Consiliului Județean Vaslui, prof. Dumitru Buatu, amintind despre debutul evenimentului, încurajându-i să nu uite niciodată că nașterea Mântuitorului reprezintă renașterea omului prin viața sa, prin învățătura sa, încurajând pe profesori și copii să promoveze colindul.
Am lăsat-o la urmă în prezentarea acestui material pe doamna prof. Mihai Doinița, fiindcă de fiecare dată cu multă modestie,  îmi spune cu o dragoste caldă în cuvinte că în fața lui Dumnezeu se socotește cea din urmă persoană care ar avea vreun merit, că toată slava este a lui Dumnezeu, că mulțumirile le merită oamenii cu suflet mare, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim al Mitropoliei Ortodoxe Române  a Germaniei, Europei Centrale și de Nord, donatorii, îndeosebi cei din Germania, din Nürnberg, care fac atâtea sacrificii pentru acești copii de aici, că lucrarea dumneaei reprezintă prea puțin în comparație cu ceea ce a făcut Dumnezeu pentru întreaga omenire și că dumneaei împlinește totul cu bucurie, vorbind despre realitatea nașterii Domnului nostru Iisus Hristos care este în sufletele noastre și ale copiilor noștri în astfel de ocazii, fiind foarte fericită în tot ceea ce face voluntar, cu dragoste pentru semeni, mulțumind tuturor pentru participare și în mod deosebit fraților noștri de suflet din Germania care ajută comunitatea din Negrești, evenimentul fiind încheiat cu un colind comun, cântat de cei  prezenți și tradiționalul La Mulți Ani, în semn de mulțumire față de Dumnezeu, Mântuitorul Hristos, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim al Mitropoliei Ortodoxe Române  a Germaniei, Europei Centrale și de Nord și oamenilor cu suflet mare care susțin acest proiect.
Prezentarea evenimentului, în sala de colinde, a fost realizată de doamna prof. Cristina Cercel, iar pregătirea darurilor și a  evenimentului s-a făcut cu femei slujitoare credincioase, femeile mironosițe ale Bisericii Ortodoxe din Parohie, nelipsite din sfintele biserici și de la astfel de evenimente, cele care fac totul cu bucurie și aduc lui Dumnezeu totul în rugăciunile lor, femei care păstrează cu sfinţenie evlavia ortodoxă, având un rol important prin grija pentru copiii bisericilor, continuând exemplul femeilor mironosițe din vremurile trecute și în prezent, vestea Învierii Mântuitorului Isus Hristos fiind o realitate vie în viețile dumnealor.
Bunul Dumnezeu să primească darul fiecăruia și să-l înmulțească.

 
Rusu Jenică, membru asociat al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România