Daruri de Paști, de la Osnabrück, pentru familii sărace din Vrancea

În pragul sărbătorilor pascale, o mână de oameni cu suflet mare din parohia „Sf. Teodosie de la Brazi‟ din Osnbrück, Germania, în frunte cu parohul locului, pr. Ilie Bogdan, au înțeles că bucuria acestei sărbători nu poate fi pe deplin simțită fară a aduce un zâmbet pe chipul celor aflați în nevoie. Astfel, în urma colaborării dintre pr. Ilie Bogdan și pr. Cristinel Muscalu, parohul Bisericii din Bordeștii de Jos, mai multe pachete cu dulciuri, rechizite, jucării, produse cosmetice și de îngrijire personală, precum și haine, au fost donate unor familii nevoiașe din Bordeștii de Jos.

 „În cadrul anului omagial dedicat românilor din diaspora, iată că legăturile de înfrățire a parohiilor din țară cu cele de peste hotare dau roade în continuare. Astfel, prin buna colaborare a părintelui Ilie Bogdan de la Parohia «Sf. Teodosie de la Brazi» din Osnabrück, Germania, cu parohia noastră, mai multe daruri constând în pachete cu dulciuri, rechizite, jucării, produse cosmetice și de igienă personală, pamperși precum și articole vestimentare au fost donate sătenilor din Bordeștii de Jos.

Darurile au fost colectate în perioada Postului Mare prin implicarea părintelui Ilie Bogdan în mai multe săptămâni, la biserică. Mulțumim părintelui Ilie Bogdan pentru darurile oferite enoriașilor noștri. Au adus multă bucurie în inimile și în casele celor care le-au primit. Chiar dacă nu se cunosc personal, iată că prin intermediul Bisericii, care s-a dovedit a fi cu adevărat familia românilor de pretutindeni, cei din Germania au putut face o faptă bună acum, de sărbători, celor din țară care poate, deși sunt mai puțin avuți, totuși răsplata lor se face și cu rugăciunea ca Dumnezeu să le dea sănătate și putere binefăcatorilor lor‟, a spus pr. Cristinel Muscalu, parohul Bisericii Tâmboești.

„Acasă‟ este locul faptelor bune

Pandemia de COVID-19 i-a împiedicat pe mulți români din diaspora să se întoarcă acasă de sărbători, însă nu le-a răpit și bucuria de a face un bine celor mai puțini norocoși dintre noi. „Chiar dacă suntem plecați în acest colț de lume, Germania, inima și gândul nostru tot acasă, în România, ne sunt. Și acesta nu este doar răspunsul meu, ci și al majorității credincioșilor din parohia noastră. Înaltpreasfințitul nostru Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale și de Nord, nu încurajează deloc părăsirea României pentru o viață mai bună în Occident, dimpotrivă, Înaltpreasfinția Sa le dăruiește gramate (scrisori – n.r.) semnate personal tuturor românilor care se întorc acasă, în România. Exodul românilor a atins cote alarmante și ar trebui să se găsească niște măsuri pentru a diminua acest fenomen. Anul 2020 a fost anul în care numărul copiilor români născuți în afara granițelor țării a depășit numărul copiilor născuți în România‟, atrage atenția pr. Ilie Bogdan, parohul Bisericii „Sf. Teodosie de la Brazi‟ din Osnbrück, Germania.

De mai bine de șase ani, credincioșii din Parohia „Sf. Teodosie de la Brazi‟ din Germania se mobilizează pentru a-i ajuta pe bătrânii și copiii neajutorați din România, mai ales în preajma sărbătorilor de iarnă și a celor pascale. „Aceste lucruri au fost posibile prin atât prin implicarea credincioșilor din parohia noastră, cât și a unor persoane cu suflet mare care ne-au ajutat cu transportul pro bono. Nădăjduim că Dumnezeu ne va asculta rugăciunile și ne va ajuta să continuăm proiectele, să ne implicăm și noi în viața cetății din România și, dacă Dumnezeu a rânduit să trăim pentru o perioadă de timp în acest colțișor de lume, să fim ca niște albine care culeg nectarul, și încet, încet să avem o «țară ca afară». Hristos a înviat!‟, a conchis pr. Ilie Bogdan.

Articol de Silvia Lungu, publicat în: Monitorul de Vrancea