Wolfratshausen – o nouă parohie în Bavaria Superioară

Ținând cont de numărul tot mai mare de români care se stabilesc temporar sau definitiv în Germania și dorind să intensifice activitatea pastoral-misionară în această țară, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă a aprobat recent înființarea unei parohii ortodoxe pentru localitățile bavareze Wolfratshausen, Geretsried și Bad Tölz, iar  în 15 mai a.c. a avut loc instalarea noului preot paroh.

În ultimii ani, prin mai multe adrese adresate celor șase protopopiate ale Germaniei, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă a îndemnat părinții protopopi să identifice noi puncte de slujire și să înceapă slujirea în vederea înființării de noi parohii.

După o slujire sporadică în localitatea Bad Tölz, pr. prot. dr. Alexandru Nan a reușit să obțină biserica evanghelică „Sf. Mihail” din Wolfratshausen, săvârșind prima slujbă pe data de 22 decembrie 2019. Întrucât în acest oraș și-n cel învecinat, Geretsried, numărul românilor stabiliți este unul mare, slujbele ortodoxe în limba română au continuat la începutul anului 2020, fiind apoi sistate din cauza restricțiilor impuse de pandemie.
Slujbele au fost reluate chiar în Duminica Ortodoxiei a acestui an și oficiate cu regularitate de către pr. dr. Alexandru Nan, paroh al Parohiei „Nașterea Domnului” din München și protopop al Bavariei și de către pr. Dumitru Aman, parohul Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Nicolae și Sf. Corbinian” din Garmisch-Partenkirchen.
Constatând „setea duhovnicească ” a românilor ortodocși din zonă, pr. prot. Alexandru Nan, printr-o adresă scrisă, a solicitat Înaltpreasfințitului Serafim Joantă, înființarea unei noi parohii pentru românii din localitățile amintite mai sus.
Astfel, în consultare cu Preasfințitul Sofian Brașoveanul și urmând pașii canonici necesari, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim Joantă a aprobat înființarea Parohiei Ortodoxe Române cu hramurile „Sf. Ioan Botezătorul și Sf. Sebastian” pentru localitățile Wolfratshausen, Geretsried și Bad Tölz și a desemnat în calitatea de paroh al nou înființatei parohii pe pr. Constantin Bălăucă, preot cu bogată experiență în diasporă.
După slujba Vecerniei, săvârșită în seara zilei de 15 mai 2021, în biserica „Sf. Mihail” din Wolfratshausen, în sobor de preoți și diaconi, pr. prot. Alexandru Nan l-a prezentat pe pr. Constantin Bălăucă credincioșilor prezenți la slujbă, mulțumind totodată celor implicați la înființarea acestei noi parohii.
Credincioșii români prezenți la slujbă, veniți în special din localitățile Wolfratshausen, Geretsried și Bad Tölz, s-au bucurat de acest împreună-moment de rugăciune, dar mai ales pentru faptul că un preot cu experiență a fost desemnat să se ocupe de nevoile lor spirituale.

A consemnat pr. dr. Alexandru Nan