Mitropolitul Serafim la hramul Parohiei „Sf. Arhid. Ștefan” din Augsburg

În a doua zi de Crăciun, Parohia „Sfântul Arhidiacon Ștefan” din Augsburg, păstorită de Părintele Ciprian Suciu, și-a sărbătorit anticipat hramul. Cu aceasta ocazie, Mitropolitul Serafim a slujit Sfânta Liturghie în sobor de preoți și diaconi. În cadrul Sfintei Liturghii, Înaltpreasfinția Sa a hirotonit întru preot pe Părintele Alexandru Onea pe seama noii parohii „Acoperământul Maicii Domnului și Sf. Alto” din Dachau, iar întru diacon pe teologul Constantin Dorel Chira pe seama Parohiei din Augsburg.

În cuvântul de învățătură, Mitropolitul Serafim a explicat motivul sărbătoririi soborului Maicii Domnului în a doua zi de Crăciun. Așa cum de exemplu după Bobotează se sărbătorește Sf. Ioan Botezătorul, după fiecare praznic împărătesc se sărbătorește persoana prin care Dumnezeu a lucrat în timpul praznicului. După Nașterea Domnului, Biserica o cinstește în mod deosebit pe cea prin care a fost posibilă nașterea lui Dumnezeu în lumea aceasta. Astfel este sărbătorită în mod special Maica Domnului, deși ea are mai multe sărbători închinate în timpul anului bisericesc. În același timp, explicând Evanghelia și Apostolul care s-au citit, Înaltpreasfinția Sa a precizat că marea sărbătoare a Nașterii Domnului este umbrită de crima săvârșită de tiranul Irod, care a ucis un număr impresionant de prunci. O astfel de crimă se petrece în mod tacit și în ziua de azi, când milioane de prunci sunt uciși prin metode contraceptive. Înaltpreasfinția Sa a îndemnat credincioșii să se asemene Maicii Domnului, ascultând și lăsându-se în voia lui Dumnezeu, pentru ca El să poată lucra în lume.
După slujbă a urmat obișnuita agapă și un program artistic pregătit de copiii parohiei.