Darurile Sfântului Nicolae în parohiile din Nürnberg

În preajma sărbătorii Sfântului Nicolae, în cele două parohii ortodoxe românești din Nürnberg credincioșii și-au adus aminte de dărnicia iubitului ierarh și au participat la acțiuni de binefacere pentru copii și oameni nevoiași, iar apoi au primit, cu mic cu mare, vizita părintelui dărniciei, care a împărțit daruri copiilor cuminți.

Ca și în alți ani, în luna decembrie una din sălile de la Parohia „Sf. Mc. Dimitrie Izvorâtorul de Mir” din Nürnberg (catedrală mitropolitană) s-a umplut de darurile credincioșilor. Acțiunea caritativă „Cum să facem o bucurie cât să-ncapă-ntr-o cutie”, inițiată acum câțiva ani de familiile participante la Școala Parohială „Emaus”, coordonată de doamna Doina Filippi, a continuat pe mai multe planuri. Cu mijlocirea părintelui Bogdan Brădeanu de la Parohia „Intrarea Maicii Domnului în biserică” din satul Trăistari (orașul Ocnele Mari) jud. Vâlcea, copiii orfani de la centrul de plasament susținut de Fundația vâlceană „Inimă pentru inimă” au trimis scrisori cu dorințele lor de Crăciun, iar familiile din Nürnberg au dăruit acestora mai bine de 30 de cutii personalizate. Pe lângă felicitări, dulciuri, jucării, microbuzul care a plecat sâmbătă, 10 decembrie, către Trăistari, a fost încărcat cu produse alimentare de larg consum și de igienă personală pentru vârstnici. Printre cei care au ajutat la încărcarea microbuzului s-au numărat și mulți copii înscriși în programul Școlii Parohiale.
După-amiaza, copiii și părinții împreună cu părintele paroh Teofil Herineanu și maicile de la Centrul Mitropolitan l-au întâmpinat în biserică pe Sfântul Nicolae, cântând colinde. Copiii de la Școala Parohială au interpretat sceneta „Deschide ușa, creștine”, prin care s-a atras atenția tuturor ca, în goana pregătirilor de Crăciun, să nu fie uitat tocmai Cel pe care Îl sărbătorim: Domnul Iisus, pentru Care nu s-a găsit loc în preajma Nașterii Sale. Concluzia scenetei este aceea că darul cel mai mare este timpul și afecțiunea noastră oferită celor în nevoi. La sfârșit, Sfântul Nicolae a adus daruri pentru toți copiii prezenți, dar și pentru viețuitorii de la Centrul eparhial, înmulțind bucuria tuturor.

Seara, credincioșii din cealaltă parohie a Nürnbergului (Langwasser), ocrotită de Sf. Ier. Vasile cel Mare, au împodobit bradul oferit de fam. Haas, iar copiii au repetat cântecelul de întâmpinare a Sfântului Nicolae. A doua zi (duminică 11 decembrie), la încheierea Sfintei Liturghii, Sfântul Nicolae a sosit și în sala parohială unde au loc slujbele acestei tinere parohii, împărțind daruri copiilor care au recitat poezii și i-au cântat moșului.
Și credincioșii din această parohie au participat la o acțiune filantropică, susținând financiar Asociația „Ra.Dra.Sa pentru Oameni”, care în această perioadă împarte cadouri copiilor din mai multe localități ale județului Mureș.
 
Pr. Ioan Popoiu