Ziua Sfântului Nicolae sărbătorită în Parohia Baden bei Wien alături de corul „Mozart”

Copiii și tinerii Parohiei Baden bei Wien, sub îndrumarea Părintelui Paroh Radu Boșcu și a doamnei preotese Ioana Boșcu, au organizat în data de 8 Decembrie prăznuirea Sfântului Nicolae. Ziua de prăznuire și de bucurie a Sfântului Nicolae a debutat cu Sfânta Liturghie unde majoritatea copiilor prezenți s-au împărtășit la Sfânta Liturghie alături de părinții lor.

După încheierea slujbei, celebrul cor de copii „Mozart” din Viena, condus de dirjorul Peter Lang, a susținut un concert de colinde bilingv spre bucuria tuturor celor prezenți. Concertul a fost un prilej de bucurie și  pentru familiile mixte din Parohia Baden bei Wien. Unul dintre membrii corului este Alexandru, fiul părintelui paroh, care de asemenea s-a alăturat la un moment dat corului, pentru a interpreta împreună piesa  „Panis Angelicus”.

După această premieră în Biserica Ortodoxă Română din Baden bei Wien, Corul „Mozart” va efectua un turneu, în luna decembrie,  într-o țară majoritar ortodoxă (Grecia).

După terminarea concertului, părintele Radu Boșcu a mulțumit prelatului catolic Andreas Hornig (gazda Parohiei Baden bei Wien) precum și dirijorului Peter Lang și corului „Mozart”, menționând că acest concert constituie un exemplu de înțelegere și bună frățietate și colaborare dintre Parohia Ortodoxă Română Baden bei Wien și cea catolică din din Oberwaltersdorf .

La încheierea concertului, circa 50 de copii și tineri ai parohiei Baden bei Wien au împodobit împreună bradul de Crăciun, fiecare cu câte două sau trei ornamente, părintele învățându-i pe participanți ca, precum bradul de Crăciun, tot la fel și omul trebuie să se împodobească cu alese și frumoase fapte bune și virtuți!

La inițiativa doamnei preotese Ioana Boșcu, copii parohiei au susținut la rândul lor o serbare de Crăciun, cântând colinde și recitând poezii tematice. În încheiere, copiii parohiei au primit daruri de la Moș Crăciun: icoane, cărți de învățătură și de rugăciuni, precum și dulciuri și jucării.

Parohia Baden bei Wien își desfășoară activitatea liturgică, de aproape 2 ani, în biserica catolică din Oberwaltersdorf, prin bunăvoința prelatului catolic Andreas Hornig.

Text/ Foto : Pr. Radu Boșcu