Sara Nukina a plecat să colinde cu îngerii

Sâmbătă 10 decembrie, după o grea suferință, Sara Nukina a plecat să colinde cu îngerii. Sara, fiica unui japonez convertit la Ortodoxie, a intrat în marea familiei parohiei „Sf. Antonie cel Mare” din Viena (păstorită de pr. prof. dr. Ioan Moga) în anul 2020, când în mod neașteptat, datorită unui cumplit diagnostic a ajuns de urgență la Viena.

Sara a fost diagnosticată cu o tumoră infiltrativă de trunchi cerebral care este inoperabilă și avea nevoie de cel mai bun tratament oncologic. Încă de la începutul tratamentului specializat, mai multe parohii din Patriarhia Română a lansat o campanie de strângere de fonduri pentru susținerea ei. Părintele Patriarh Daniel, care a participat personal la această acțiuni, a lăudat-o pentru implicarea ei în acțiuni de voluntariat, fiind cunoscută publicului prin vocea ei și dragostea pentru muzica religioasă.

În anul 2021 ea a înregistrat, în biserica vieneză, Axionul „Îngerul a strigat”, care se cântă în perioada pascală, videoclipul ei strângând în numai o lună peste 13.000 de vizualizări.

În cartea Biserica din sufletul meu. Arhiepiscopia Germaniei, Austriei și Luxemburgului văzută prin ochii copiilor, editată de preoteasa Patricia Moga (Viena, 2021), Sara scrie următoarele:

Drumul către mântuire pe care ne călăuzește Păstorul cel Bun a fost mai întâi străbătut de El, de la ieslea din Bethleem, la răstignire și Înviere. Deci, El ne cunoaște trăirile, durerile, poverile și dacă Îi urmăm Lui, vom fi „o turmă și un Păstor” și, precum spune Evanghelia, vom cunoaște pe Domnul și prin El și pe Dumnezeu Tatăl. Amin!

Părintele Ioan, care i-a fost duhovnic și a împărtășit-o cu Sfintele Taine, în ultima vreme săptămânal, scrie următoarele cuvinte pe pagina de internet a Parohiei:

Ne-am bucurat, ca parohie și duhovnic, de prezența candidă a Sarei timp de peste 2 ani în mijlocul nostru. Felul ei de a purta suferința ne-a fost și ne este pildă. O vom purta mereu în rugăciune la altarul Bisericii Sf. Antonie, unde, anul trecut pe vremea aceasta, ne-a colindat și ne-a încântat. Pentru toți copiii și tinerii parohiei Sf. Antonie, Sara rămâne un model de voință și de nădejde creștină.

Cu sfinții odihnește Hristoase, sufletul roabei Tale Sara Georgiana, unde nu este durere, nici întristare, nici suspin, ci viață fără de sfârșit!