De Sf. Mc. Cassius și Florentius (10 oct.) au început lucrările la construcția bisericii românești din Bonn

Luni, 10 octombrie, de ziua prăznuirii Sfinților Martiri Cassius și Florentius, au început lucrările de construcție a unei biserici proprii pentru parohia românească din Bonn, ocrotită de Sf. Arhid. Ștefan și de cei doi sfinți martiri.

 

  Parohia „Sf. Arhid. Ștefan” și „Sf. Mc. Cassius și Florentius” din Bonn a fost înființată în 2009 și își desfășoară activitatea în biserica „Sf. Margareta”, așezată chiar pe malul fluviului Rin. Adaptarea spațiului liturgic înainte de fiecare slujbă, prin aranjarea Sfintei Mese, a icoanelor și a celor necesare, potrivit rânduieluilor ortodoxe, va înceta în curând să fie o necesitate pentru slujitorii parohiei din Bonn. După mai multe demersuri în colaborare cu autoritățile române, la 4 iunie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim împreună cu un sobor de preoți a pus piatra de temelie pentru viitoarea bisericuță din lemn, pe terenul oferit în concesiune de Guvernul României în imediata vecinătate a Consulatului Român din Bonn.

Sfinții Cassius și Florentius le-au fost de ajutor credincioșilor care au urmat în ultima vreme un canon de rugăciune intens, pentru împlinirea visului lor. Și astfel, chiar de ziua prăznuirii acestor martiri din Legiunea Tebană, la 10 octombrie, au început la Bonn lucrările la construire a viitoarei biserici din lemn, în timp ce structura bisericii este lucrată, începând din vara acestui an, în România.

Sfinții Martiri Cassius și Florentius

Despre acești sfinți martiri din vremea prigoanei inițiate de împăratul Dioclețian se știe că au fost soldați în legiunea tebană, formată în majoritate din egipteni creștini. Aproape întreaga legiune a suferit moarte martirică pentru Hristos. Potrivit lui Eucherius al Lyonului (Passio Acaunensium martyrum), cezarul Maximian Hercules, trecând spre  Galia pentru a înăbuși o răscoală, a ridicat un altar în Octodurum (azi Martigny, Elveția), ordonând soldaților să aducă jertfă idolilor, ceea ce Sfântul Mauriciu și soldații său au refuzat, drept pentru care au fost martirizați (22 septembrie 286). Aceeași soartă au avut-o, la câțiva ani distanță, în 303 sau 304 Sfinții Cassius și Florentius împreună cu șapte tovarăși al lor detașați în  Verona (azi Bonn, Germania), precum și Sfântul Gereon și cei 318 soldați din subordinea sa, aflați la Colonia (azi Köln) și Sfântul Victor din Xanten cu 330 de însoțitori. Toți aceștia făcuseră parte din aceeași legiune tebană, care a fost desființată în urma persecuției.

Trupurile sfinților au fost îngropate în taină de creștini, iar deasupra mormintelor s-au ridicat mai târziu biserici. Un act de donație atestă existența basilicii sfinților Cassius și Florentius în 649 d.Hr., deși ea se pare că datează din sec. IV. Sfintele lor moaște au fost ascunse pentru a nu fi profanate în timpul războiului de 30 de ani și abia în 1928-1929, în urma unor lucrări de restaurare a domului din Bonn, ele au fost redescoperite într-unul dintre turnurile laterale, fiind așezate în 1971 într-un nou relicvar.

În orașul Bonn, în ajunul prăznuirii sfinților Cassius și Florentius are loc o procesiune pe străzile orașului cu moaștele sfinților. Începând din acest an, la procesiune au participat și credincioși ai parohiei românești, care apoi au putut vizita și cripta de sub altarul domului, acolo unde moaștele sunt păstrate.

Ierodiac. Ioan Popoiu